Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko je ve výborné kondici, říká Fiala na konci své vlády

Petr Fiala (ODS)
Petr Fiala (ODS)
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Premiér v demisi Petr Fiala (ODS) se pomalu loučí s nejvlivnějším politickým postem v zemi. Sám se domnívá, že Česko předává Andreji Babišovi (ANO) a jeho vládě ve výborné kondici. Fiala zdůraznil, že země již není energeticky závislá na Rusku. 

Fialova vláda se ve středu sešla k poslednímu jednání. Na Pražském hradě už byl totiž v úterý prezidentem republiky jmenován Babiš novým předsedou vlády, jejíž členové budou uvedeni do úřadu v pondělí. Končící premiér dnes zmínil, že před čtyřmi lety přebíral odpovědnost za Česko v okamžiku, kdy země čelila obrovským výzvám.

"Procházeli jsme covidem, řešili krach Bohemia Energy, rychle rostoucí inflaci a nejrychlejší zadlužování v celé Evropské unii. Zároveň jsme byli energeticky závislí na Rusku a hned v únoru přišla ruská agrese proti Ukrajině a s ní i masivní uprchlická vlna," napsal na sociální síti X.

Fiala podotkl s odkazem na magazín The Economist, že Česko je momentálně šestou nejlepší ekonomikou ze 36 hodnocených zemí OECD. "Staví se dálnice, nejsme závislí na Rusku a Česko je silnější a sebevědomější," konstatoval.

"Chci moc poděkovat občanům za důvěru a svým kolegům za jejich práci. Společně jsme dokázali Českou republiku posunout dál a předáváme ji nastupující vládě ve výborné kondici," dodal.

Fialova vláda byla jmenována 17. prosince 2021 tehdejším prezidentem Milošem Zemanem. Vzešla ze sněmovních voleb v říjnu téhož roku a složily ji strany koalic Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a PirSTAN (Piráti, STAN). K dnešnímu dni už nejsou její součásti Piráti, pouze Jan Lipavský zůstal v čele ministerstva zahraničí, přičemž v letošních volbách kandidoval v Praze za Spolu. 

Za necelé čtyři roky došlo v končícím kabinetu k několika personálním změnám. Původního ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) nahradil Petr Kulhánek (STAN), na postu ministra zěmědělství nahradil Zdeňka Nekulu (KDU-ČSL) stranický kolega Marek Výborný. Na pozici ministra školství se vystřídali Petr Gazdík, Vladimír Balaš a Mikuláš Bek (všichni STAN).

Ministerstvo životního prostředí původně vedla Anna Hubáčková (nestr. za KDU-ČSL), kterou nahradil Petr Hladík (KDU-ČSL). Beka po odchodu do čela resortu školství zastoupil Martin Dvořák (STAN) jako ministr pro evropské záležitosti. Poslední personální změna se uskutečnila v čele ministerstva spravedlnosti, když Eva Decroix nastoupila na místo Pavla Blažka (oba ODS).

Témata:  Petr Fiala (ODS) vláda ČR

Související

Aktuálně se děje

0:28

Tomu se říká pocta. V Plzni chtějí Karla Gotta poslat rovnou „do pekla“

Západočeská Plzeň chce pojmenovat prostranství po slavném rodákovi Karlu Gottovi. Není prvním městem, které s podobným nápadem přišlo. Řešilo se to také v Praze. Jak to v české metropoli bylo?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Důchodci

Zásadní změna v důchodech se nekoná. Vláda odložila jeden ze svých klíčových slibů

Vláda se rozhodla odložit jeden ze svých klíčových slibů týkajících se penzijního systému. Zastropování věku odchodu do důchodu na hranici 65 let, které mělo původně platit dříve, se nyní odsouvá až na rok 2028. Podle ministra práce a sociálních věcí Aleše Juchelky bude toto opatření součástí až druhé vlny důchodových změn, ve které se mají řešit také dřívější odchody do penze pro lidi v náročných profesích.