Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko má 399 nových případů koronaviru, v těžkém stavu je 31 pacientů

Covid-19, ilustrační foto
Covid-19, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Laboratoře v Česku odhalily ve středu 399 nových případů nákazy koronavirem. Je to druhý nejvyšší nárůst od začátku epidemie. Dosud se nakazilo 22.951 lidí, za tento týden přibylo již více než tisíc nakažených. Z nemoci se v ČR vyléčilo 16.954 lidí, obětí je 418. Aktuálně tak v Česku je 5579 nakažených.

Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

V nemocnici bylo ke středečnímu večeru s koronavirem 130 lidí, nejvíc od 13. května. V těžkém stavu je 31 pacientů, rovněž nejvyšší počet za víc než čtvrt roku. Výrazně nižší než na jaře je ale podíl hospitalizovaných z celkového počtu aktuálně nakažených. V nemocnici je nyní zhruba 2,5 procenta lidí, u nichž byl koronavirus diagnostikován. V březnu, dubnu a květnu to bylo i více než deset procent. U většiny nakažených má nemoc mírný průběh, někteří jsou zcela bez příznaků.

Nejhorší situace zůstává na Kolínsku, kde je za posledních sedm dní téměř 43 nakažených na 100.000 obyvatel. Následuje Praha s více než 37 nakaženými na 100.000 obyvatel. V celé ČR není žádný okres, kde by za uplynulých sedm dní nebyl potvrzený nový případ koronaviru.

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek v úterý uvedl, že jde většinou o známá ohniska. Reprodukční číslo, tedy průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného, odhaduje na 1,1. Na podzim očekává minimálně stejný záchyt nových případů, spíš ale vyšší.

Zářijový návrat dětí a studentů do škol a lidí z dovolených by mohl podle epidemiologů situaci s koronavirem zhoršit. Od září proto bude povinné zakrývání nosu a úst v hromadné dopravě, na úřadech, ve zdravotnických a sociálních zařízeních, na vnitřních akcích od stovky účastníků a u říjnových krajských a senátních voleb.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Česká republika Ministerstvo spravedlnosti ČR

Související

Aktuálně se děje

5. července 2025 18:22

Marek Eben pronesl na filmovém festivalu ve Varech nečekaný projev. Rozbrečel nejednoho diváka

Zahájení 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se letos neslo v mimořádně emotivním duchu. Poprvé po mnoha letech chyběla klíčová postava celého podniku – herec a dlouholetý prezident festivalu Jiří Bartoška, který zemřel ve věku 78 let. Jeho památku dojemně připomněl Marek Eben (67), který festivalem tradičně provází.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy