reklama

"Egypt je náš blízký spojenec a klíčový hráč na Blízkém východě," uvedl český ministr po setkání s egyptským prezidentem Sísím. Předal mu také pozvání na státní návštěvu do ČR od prezidenta Miloše Zemana. Podle českých médií měl egyptský prezident přicestovat do Prahy loni na zahájení výstavy s egyptskými exponáty Sluneční králové v Národním muzeu. Cesta se ale tehdy neuskutečnila kvůli epidemii covidu-19.

Kulhánek nyní egyptské představitele ujistil, že ČR neklade nadměrné byrokratické požadavky na prokázání bezinfekčnosti cestujících z Egypta. "Před pandemií sem jezdilo řádově 300 tisíc českých turistů ročně. My doufáme, že se co nejdříve dostaneme zpět k těmto číslům," uvedl. Dodal ale, že je v zájmu České republiky hlídat, aby cestování nepřispívalo k šíření nových mutací koronaviru v ČR.

Egypt se nyní nachází na české cestovatelské mapě v kategorii zemí s velmi vysokým rizikem nákazy koronavirem, podobně jako mnoho jiných neunijních států. Lidé s dokončeným očkováním a ti, kteří prodělali nemoc před méně než 180 dny, musí při návratu z Egypta do ČR vyplnit cestovní formulář. Ostatní lidé ale musí nastoupit do izolace, ve které musí zůstat alespoň pět dnů od příjezdu na české území. Podle ministerstva zahraničí stávající údaje nenasvědčují, že by se Egypt měl v dohledné době přesunout do nejhoršího stupně zemí s extrémním rizikem nákazy.

Při návštěvě českého ministra zahraničí bylo v Káhiře uspořádáno i obchodní fórum se zhruba dvěma stovkami účastníků. Egypt je významným trh pro české investice a export v Africe a na Blízkém východě, uvedl Kulhánek. Z ČR přijely firmy, jez podnikají ve vodohospodářství, finančních službách či výrobě zbraní.

Evropská unie v červenci uvedla, že vztahy s Egyptem jsou strategické. Váží si role, kterou země sehrála například při jednání o ukončení květnového konfliktu mezi Izraelem a Palestinci. Na konci loňského roku šéf unijní diplomacie Josep Borrell ale vyjádřil znepokojení ze zhoršování stavu lidských práv v Egyptě. Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv, například Amnesty International, dříve kritizovaly Francii a další členské země za dodávky zbraní vládě prezidenta Sísího, kterou považují za autoritářskou.

Ministr také uctil při setkání s českými příslušníky mírové a pozorovací mise na Sinaji (MFO) památku rotmistryně Michaely Tiché, která loni zahynula při havárii vrtulníku. Čeští vojáci se na Sinaji podílí na sledování situace a přepravě osob a materiálu. Kulhánek připomněl, že parlament schválil prodloužení mise do konce roku 2022.

reklama