Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Žraloci v Egyptě děsí turisty. Úřady zpřísňují opatření na ochranu před útoky

Žraloci
Žraloci
Foto: Pixmac

Egyptské ministerstvo životního prostředí oznámilo novou sadu přísných instrukcí a varování, která mají chránit návštěvníky pláží a vod Rudého moře před možnými útoky žraloků. Rozhodnutí přichází v době rostoucího zájmu o letní dovolené a zároveň zvýšené přítomnosti turistů v této oblasti.

Cílem nových opatření je předejít tragickým incidentům, k nimž v minulosti opakovaně docházelo, a zajistit co nejvyšší míru bezpečnosti pro koupající se, potápěče i účastníky mořských výletů. Soubor pravidel byl distribuován do hotelových zařízení, turistických vesnic, potápěčských center a na paluby výletních lodí.

Jedním z hlavních požadavků je, aby hotely a správci pláží jasně označili začátek hluboké vody, tedy oblasti, kde hloubka přesahuje dva metry. Zároveň musí být na plážích postaveny minimálně pět metrů vysoké pozorovací věže, které umožní rychlou reakci na případné nebezpečí ve vodě.

Ministerstvo zároveň zakázalo individuální plavání bez dozoru, přičemž každé plážové zařízení musí disponovat rychlými záchrannými čluny vybavenými první pomocí. Hosté jsou vyzýváni, aby okamžitě hlásili jakékoli abnormální jevy v moři, které by mohly naznačovat přítomnost žraloků či jiného rizika.

Speciální pozornost je věnována prevenci — koupání je zakázáno v rybářských oblastech a také v době svítání a soumraku, kdy je riziko útoku žraloka vyšší. Turisté nesmějí nosit lesklé šperky, které by mohly žraloky přitahovat, ani se koupat se zraněním.

Plavčíci a záchranáři hrají klíčovou roli a jejich pokyny jsou závazné. Ministerstvo zdůrazňuje, že jejich rady je nutné bez výjimky dodržovat. U mořských výletů je průvodcům nově nařízeno, aby před každou aktivitou turisty důkladně seznámili s pravidly chování a riziky.

Zakázány byly také aktivity jako šnorchlování v silných mořských proudech nebo za nepříznivého počasí. Turisté nesmí přinášet rybářské vybavení, krmit ryby nebo je přitahovat jiným způsobem, čímž by mohli narušit přirozený ekosystém nebo vyprovokovat nebezpečné druhy.

Důraz byl kladen i na ekologickou stránku — všechny lodě musí být vybaveny systémy na sběr a úpravu odpadních vod. Vypouštění odpadu do moře je přísně zakázáno. Lodní společnosti musí spolupracovat s autorizovanými firmami na likvidaci odpadu a doložit tuto spolupráci příslušnými smlouvami při podávání žádosti o provozní licenci.

Ministerstvo rovněž doporučilo, aby byly neustále k dispozici kontaktní čísla na odpovědné pracovníky chráněných oblastí Rudého moře. V případě incidentu tak může být zajištěna okamžitá reakce a zásah záchranných složek.

Tato přísná opatření reflektují dlouhodobý cíl Egypta chránit své turisty i mořské ekosystémy. Úřady doufají, že nová pravidla výrazně omezí počet nehod a posílí reputaci Rudého moře jako bezpečné a atraktivní destinace pro rekreaci a potápění. 

Témata:  Egypt žraloci

Související

Aktuálně se děje

19. května 2025 15:01

Tragédie zasáhla ČHMÚ i ČT. Zemřel meteorolog Jan Šrámek (†48)

Velmi smutnou zprávu v pondělí oznámil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ve věku 48 let tragicky zahynul meteorolog Jan Šrámek, jehož mohli znát i televizní diváci z České televize. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Žralok bílý (Carcharodon carcharias)

Žraločí útoky: Proč tito mořští predátoři útočí na lidi a jak se riziku vyhnout?

Žraloci jsou odjakživa opředení mýty a strachem. Filmy jako Čelisti vytvořily v očích veřejnosti obraz krvelačných predátorů, kteří číhají těsně pod hladinou a vyčkávají na lidské oběti. Skutečnost je však mnohem méně dramatická – a mnohem zajímavější. Žraločí útoky na lidi jsou sice reálným jevem, ale z hlediska pravděpodobnosti se jedná o extrémně vzácné události. Přesto však existují a čas od času dojde k tragickým následkům. Proč k těmto útokům dochází a jak jim můžeme předejít?