Cizinecké policii se za necelé tři měsíce trvání ukrajinsko-ruského konfliktu přihlásilo přes 252.000 lidí. V pátek jich podle ministerstva bylo 1884. Hlásit se nemusí děti mladší 15 let, kteří podle statistik tvoří asi 30 procent uprchlíků.

Vláda tento týden projednala novelu zákona o pobytu uprchlíků z Ukrajiny, nazývanou lex Ukrajina. Návrh výslovně odmítá poskytování dočasné ochrany občanům Evropské unie, prodlužuje lhůtu na vyřízení žádosti o dočasnou ochranu na 60 dní, a naopak zkracuje dobu, do kdy musí uprchlík nahlásit změnu pobytu na tři dny.

Nově budou muset žadatelé o dočasnou ochranu z Ukrajiny prokázat, že mají zajištěno ubytování, pokud nebudou mít bydlení zprostředkováno krajským asistenčním centrem. Novela obsahuje podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) také zkrácení nároku uprchlíka na zdravotní pojištění na 180 dnů. Změna se týká pojištěnců ve věku mezi 18 a 65 lety.

Uprchlíci, kteří dostávají v ubytovacím zařízení zdarma stravu a hygienické potřeby, by nově už neměli pobírat humanitární dávku. Nyní mají nárok na 5000 korun na pořízení základních potřeb pro začátek života v Česku. Dávku dostanou za měsíc, kdy získali vízum k ochraně.