Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko udělilo ukrajinským uprchlíkům přes 295.600 speciálních víz

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku
Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku
Foto: Halin Selasicz / INCORP images

Česko dosud udělilo ukrajinským uprchlíkům 295.616 speciálních víz. O Velikonočním pondělí jich přibylo 772, výrazně méně než před týdnem. Aktuální údaje dnes na twitteru zveřejnilo ministerstvo vnitra. V Česku je podle čtvrtečního vyjádření ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přibližně 300.000 Ukrajinců, kteří uprchli před ruskou invazí. Většinou jsou to ženy a děti.

Ukrajinci prchající před ruskou invazí dostávají víza dočasné ochrany, která jim umožňují v Česku pobývat až rok. Zároveň mají přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání, na trh práce a mají nárok na další asistenci, například při ubytování.

Od začátku ruské invaze 24. února uteklo z Ukrajiny podle posledních dat Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) více než 4,86 milionu lidí.

Na Ukrajině žilo před válkou na 37 milionů lidí, nepočítá-li se poloostrov Krym anektovaný v roce 2014 Ruskem a území pod kontrolou proruských separatistů ve dvou samozvaných republikách na východě země. Celkem žilo na Ukrajině před 24. únorem včetně okupovaných území kolem 44 milionů lidí.

Témata:  uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

19. prosince 2025 13:56

Ať Kyjev kapituluje, řekl ruský diplomat. Zelenskyj zhodnotil taktiku Moskvy

Někteří ruští diplomaté už dávají najevo, že by Ukrajina měla zapomenout na jakoukoliv mírovou dohodu s Ruskem, která by ukončila přes tři roky trvající válečný konflikt. Ruský velvyslanec ve Velké Británii Andrej Kelin v rozhovoru pro britská média naznačil, že Kyjev by se měl zkrátka vzdát Moskvě. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Blackout v Česku: Jeho pravděpodobnost byla 1 ku 3 milionům. ČEPS zveřejnil příčinu

Blackout v Česku: Jeho pravděpodobnost byla 1 ku 3 milionům. ČEPS zveřejnil příčinu

Společnost ČEPS zveřejnila podrobnou zprávu o vyšetřování rozsáhlého výpadku elektřiny, který 4. července téhož roku zasáhl část Prahy a čtyři kraje. Hlavním závěrem je, že za kolaps mohl unikátní souběh dvou technických událostí, které spolu přímo nesouvisely. Pravděpodobnost takové shody okolností v rozmezí jedné hodiny byla vyčíslena na pouhých 1 : 3 000 000. Před samotným incidentem byla soustava stabilní a splňovala všechna bezpečnostní kritéria, což potvrdila i evropská asociace ENTSO-E.