Podle dnes zveřejněných dat ministerstva vnitra byla v Česku udělena dočasná ochrana 337 151 lidem z Ukrajiny, v úterý jich přibylo 1987. Cizinecké policii se přihlásilo více než 233 tisíc osob, 2524 jen za včerejší den. 

Nahlašovat se nemusí děti do 15 let, které podle posledních dat vnitra tvoří asi třetinu uprchlíků. Mezi dospělými Ukrajinci s dočasnou ochranou jsou zhruba tři čtvrtiny žen.

Ministerstvo vnitra chystá zpřísnění kontrol uprchlíků přicházejících z Ukrajiny a přidělování sociální pomoci. Ministr Vít Rakušan (STAN) v pondělí uvedl, že jedná o změně peněžní pomoci pro uprchlíky, která nyní činí 5000 korun, aspoň částečně v naturáliích. Od příštího pondělí bude muset mít žadatel pro nárok na humanitární dávku v pase razítko dokazující, že překročil ukrajinskou hranici. Jde o kroky reagující na problémy spojené s migrací Romů z Ukrajiny. Mnozí z nich mají dvojí občanství a jako občané Maďarska nemají na pomoc v ČR nárok.

Rakušan bude kvůli romským uprchlíkům jednat se svým maďarským protějškem o rychlejších lustracích tak, aby nebyly formální a uměle neodsouvaly rozhodnutí o dočasné ochraně. S ukrajinským protějškem má dnes Rakušan on-line mluvit o organizovanému zločinu na Zakarpatí souvisejícím s migrací.

Romské organizace a zástupci Romů v radě vlády pro záležitosti romské menšiny žádají kvůli přístupu k romským uprchlíkům z Ukrajiny o krizové jednání vládní rady, stěžují si na nestandardní chování i projevy rasismu či diskriminace.

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) vyzval vládu, aby vytvořila systém a začala rozdělovat ukrajinské uprchlíky rovnoměrně do všech krajů. Hlavnímu městu jinak podle něj hrozí kolaps a to, že bude muset kvůli přetíženosti zavřít své uprchlické centrum.