reklama

Reálný počet uprchlíků pobývajících v ČR je nižší, někteří se totiž vracejí na Ukrajinu nebo odjíždějí do jiných zemí. Podle posledního vyjádření ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) je v republice méně než 300.000 běženců z Ukrajiny.

Cizinecké policii se v sobotu ohlásilo 1370 uprchlíků, dohromady od únorového začátku války registruje téměř 415.600 běženců. Pobyt nemusí hlásit děti mladší 15 let, kterých je mezi běženci podle statistik ministerstva asi třetina. Z dospělých je pak víc než 70 procent žen. Podle ministerstva práce a sociálních věcí si v Česku dosud našlo práci přes 101.000 ukrajinských uprchlíků.

Dočasná víza jejich držitelům otevírají i přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce. Na zdravotní pojištění mají běženci nárok nejvýše 150 dnů od udělení víza.

Počet udělených víz se liší podle dne, kdy jsou vydávána. O víkendových dnech bývá udělených víz jen maximálně několik desítek, minulý víkend Česko poprvé od začátku války nevydalo ani jedno vízum dočasné ochrany a stejná situace se opakovala i tuto sobotu. V pátky stát uděluje zhruba 800 víz, v úterky a čtvrtky zhruba 500 a v pondělky a středy pak zpravidla počet vydaných víz přesahoval tisícovku.