reklama

Obchod zprostředkovalo české ministerstvo obrany právě prostřednictvím jím zřízené agentury AMOS. O výrobě protiletecké zbraně pro Ukrajinu informoval po úterním jednání států, které vojensky podporují Ukrajinu, náměstek ministryně obrany Daniel Blažkovec.

Projekt vychází ze stejných principů jako už dříve oznámená modernizace 90 tanků T-72. Jejich opravu společně platí Spojené státy a Nizozemsko, vše koordinuje české ministerstvo obrany. Modernizaci a dodávku tanků zajišťuje česká společnost.

Nizozemsko se podle Vytečky přesvědčilo, že Česká republika je pro pomoc Ukrajině vhodným partnerem díky agilnímu obrannému průmyslu i fungující vládní podpoře. Zároveň vyzdvihl vysokou úroveň a kvalitu spolupráce s touto západoevropskou zemí.

Projekt pořizovaných systémů protivzdušné obrany reaguje na ruské útoky proti ukrajinské energetické infrastruktuře a na ukrajinskou snahu se jim bránit. Vytečka poznamenal, že západní země napadené Ukrajině dodávají velmi sofistikované protiletecké systémy. Střely, které jsou pro ně využívané, jsou ale při nasazení například proti levným dronům íránské výroby Šáhid mnohonásobně dražší.

Česko proto po konzultacích s Ukrajinou a českým zbrojním průmyslem nabídlo Nizozemsku účast na projektu terénních vozidel osazených těžkými kulomety. Ty dokážou efektivně podobné stroje zastavit, využívají k tomu běžně dostupnou a levnou munici.

Na stejná zařízení se už Češi složili v kampani Dárek pro Putina. Na 15 systémů protivzdušné obrany nazvané Viktor organizátoři vybrali 90 milionů korun. Systém je podle webu Dárek pro Putina schopen účinně bránit strategické i civilní cíle před nálety sebevražedných dronů i před leteckým bombardováním. Na terénních vozidlech Toyota je umístěna dvojice rychlopalných kulometů ráže 14,5 milimetru, které mohou sloužit pro ničení vzdušných nebo v případě potřeby i pozemních cílů. Zasahovat mohou proti středním a velkým dronům, ale také proti letadlům a vrtulníkům, které operují v malých výškách. Účinný dostřel je až dva kilometry.

Zbraň je vybavena i nočním zaměřovačem. Podle Vytečky to Ukrajinci velmi oceňují, protože Rusko začalo drony, které je možné celkem snadno ve dne sestřelit, nasazovat zejména v noci.

Podle Vytečky byl už kontrakt s českou firmou podepsán. Podrobnosti o pomoci Ukrajině ministerstvo i zbrojní firmy z bezpečnostních důvodů nezveřejňují.