Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Český prezident Pavel navštíví 21. března Berlín a v květnu bavorský Selb

Petr Pavel
Petr Pavel
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Zvolený prezident České republiky Petr Pavel navštíví 21. března Berlín. Po Slovensku a Polsku to bude jeho třetí zahraniční cesta po březnové inauguraci. Dnes to českým novinářům řekl Pavel na okraj Mnichovské bezpečnostní konference, které se v bavorské metropoli zúčastnil.

V květnu Pavel pojede do bavorského Selbu na bavorsko-české dny, dnes se na tom dohodl na jednání s bavorským premiérem Markusem Söderem. Od něj také dostal bez termínu pozvánku na oficiální návštěvu Mnichova.

"V prvním týdnu po inauguraci pojedu na Slovensko a do Polska a hned v tom dalším, 21. března, do Berlína. To jsou první tři cesty," odpověděl Pavel na otázku ČTK. Dnes dopoledne se na okraj konference sešel s šéfem bavorské vlády, který ho do Mnichova po inauguraci rovněž pozval. "Pozvání do Bavorska jsem dostal zatím bez termínu, budeme na tom pracovat," uvedl. Bavorsko, se kterým Česko pojí úzké vazby, označil za přirozeného partnera pro jednání.

"A já jsem přesvědčen o tom, že každý, kdo je ochoten jednat a přistoupit k tomu konstruktivně, a já jsem nabyl dojmu, že bavorská vláda tomu nakloněna je, tak taková možnost se prostě musí využít," řekl Pavel.

Pavel rovněž novinářům řekl, že jeho dnešní setkání se Söderem vyplynulo z toho, že jako prezident se chce věnovat českým regionům se strukturálními problémy. V tomto týdnu navštívil Karlovarský kraj, který se s takovými problémy potýká. Z Karlovarska odjel do Mnichova na konferenci, kde se Söderovi o svých plánech a problémech regionů zmínil. Ze strany bavorské vlády podle Pavla zazněla vstřícnost jít těmto problémům naproti.

"Domluvili jsme se na účasti na dnech v Selbu, což je přímo naproti Aši, kdy tam v květnu proběhnou dny společného bavorsko-českého přátelství. Vzhledem k tomu, že z české strany ta očekávání nebyla úplně naplněna, tak bavorská vláda uvítala moji dobrou vůli se toho zúčastnit," uvedl. V Selbu se tak Pavel opět setká se Söderem. "Předpokládám, že se budeme bavit o konkrétních věcech, které jsou problémové v Karlovarském kraji, o spolupráci ve zdravotnické oblasti, o spolupráci policie, hasičů a dalších složek," dodal.

Oslavy v rámci bavorsko-českých dnů přátelství potrvají 12 týdnů od 19. května do 6. srpna. Akce se koná jako symbol dosavadních úspěchů přeshraničního rozvoje regionů Bavorska a Česka, naplánovány jsou kulturní události na obou stranách hranice.

Pavlova dnešní schůzka s bavorským premiérem se uskutečnila na Söderovu žádost. "Další rozvoj bavorsko-českého pohraničí je pro nás obzvláště důležitý," napsal bavorský premiér na twitteru. Tweet doplnil fotografií, na které si s Pavlem podává ruku.

Témata:  Petr Pavel Německo

Aktuálně se děje

12. dubna 2024 20:30

Smrt hvězdy kultovního seriálu Derrick. Fritz Wepper se rozhodl ukončit léčbu vážné nemoci

Koncem března zemřel slavný německý herec Fritz Wepper, kterého dobře znali i čeští diváci. Jeho manželka oznámila, že zemřel v mnichovském hospici. Slavnému herci bylo 82 let.

Zdroj: Kateřina Skálová

Další zprávy