Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Český rozhlas terčem hackerů. Zřejmě kvůli konferenci o Ukrajině

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: www.wikipedia.org

Weby Českého rozhlasu se od rána potýkají s masivním DDoS útokem a jsou nedostupné. Rozhlas o tom informoval na twitteru.

"Zpravodajský web irozhlas.cz a weby Českého rozhlasu čelí masivnímu DDoS útoku. Omlouváme se všem čtenářům za výpadek, situaci řešíme," uvedl Rozhlas na twitteru.

Rozhlas přitom dnes pořádá konferenci Média a Ukrajina, na které má vystoupit například prezident Petr Pavel nebo starosta Kyjeva Vitalij Kličko.

DDoS útok je typ kybernetického útoku, který je zaměřen na zahlcení cílového systému, sítě nebo webového serveru velkým množstvím nelegitimního provozu. Útočníci využívají různé metody, jako je ovládání botnetu (síť počítačů infikovaných malwarem), aby současně odesílali obrovské množství žádostí nebo datových paketů na cílový systém.

Cílem DDoS útoku je vyčerpat dostupné prostředky (například šířku pásma, výpočetní kapacitu nebo paměť) cílového systému, což způsobuje jeho přetížení a nedostupnost pro legitimní uživatele. Tím dochází k "odmítnutí služby" (Denial of Service), protože systém není schopen zpracovávat oprávněné požadavky.

DDoS útoky mohou být prováděny z různých zdrojů, ať už jsou to počítače, které byly napadeny a staly se součástí botnetu, nebo využitím tzv. amplifikačních útoků, kdy útočník zasílá požadavky na jiné servery nebo zařízení, které následně generují a odesílají velké odpovědi na cílový systém, což zvyšuje sílu útoku.

Témata:  Český rozhlas hackeři

Související

Aktuálně se děje

30. března 2025 21:47

Česko reaguje na další ohnisko slintavky a kulhavky na Slovensku

Jen několik desítek kilometrů od hranic s Českem panuje podezření na slintavku a kulhavku na farmě. V neděli o tom informoval ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). V reakci má podle jeho slov dojít ke zpřísnění opatření na hranicích se Slovenskem.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Žloutenka v Česku na vzestupu. Odborníci varují před dalším šířením

Česká republika čelí významnému nárůstu počtu případů virové hepatitidy A, známé jako infekční žloutenka či nemoc špinavých rukou. Podle údajů Státního zdravotního ústavu bylo do 28. března 2025 zaznamenáno již 320 případů této nemoci. Tento alarmující trend navazuje na loňský rok, kdy bylo v zemi evidováno 636 nakažených, přičemž dva lidé nákaze podlehli. Vývoj naznačuje, že se infekce šíří napříč celou republikou a podle dat Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) je patrný nárůst i v dalších zemích světa.