"Zpravodajský web irozhlas.cz a weby Českého rozhlasu čelí masivnímu DDoS útoku. Omlouváme se všem čtenářům za výpadek, situaci řešíme," uvedl Rozhlas na twitteru.

Rozhlas přitom dnes pořádá konferenci Média a Ukrajina, na které má vystoupit například prezident Petr Pavel nebo starosta Kyjeva Vitalij Kličko.

DDoS útok je typ kybernetického útoku, který je zaměřen na zahlcení cílového systému, sítě nebo webového serveru velkým množstvím nelegitimního provozu. Útočníci využívají různé metody, jako je ovládání botnetu (síť počítačů infikovaných malwarem), aby současně odesílali obrovské množství žádostí nebo datových paketů na cílový systém.

Cílem DDoS útoku je vyčerpat dostupné prostředky (například šířku pásma, výpočetní kapacitu nebo paměť) cílového systému, což způsobuje jeho přetížení a nedostupnost pro legitimní uživatele. Tím dochází k "odmítnutí služby" (Denial of Service), protože systém není schopen zpracovávat oprávněné požadavky.

DDoS útoky mohou být prováděny z různých zdrojů, ať už jsou to počítače, které byly napadeny a staly se součástí botnetu, nebo využitím tzv. amplifikačních útoků, kdy útočník zasílá požadavky na jiné servery nebo zařízení, které následně generují a odesílají velké odpovědi na cílový systém, což zvyšuje sílu útoku.