Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čeští politici: USA volby ukázaly slabiny hlasování na dálku

Tomio Okamura
Tomio Okamura
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Průběh voleb amerického prezidenta, v nichž přinesly zvrat a vítězství Joe Bidena korespondenční hlasy, podle některých českých politiků ukazuje slabiny korespondenčního hlasování. Podle předsedy ODS a politologa Petra Faly nové formy hlasování představují riziko, protože pro demokracii je důležitá důvěra lidí a taky přijetí porážky jako legální i legitimní. "Platí dvakrát měř, jednou řež, než se rozhodneme pro jiné způsoby hlasování," uvedl na sociálních sítích.

Podle předsedy SPD Tomia Okamury není možné, aby bylo hlasování na dálku zavedeno v Česku. V pořadu televize Prima uvedl, že v USA není například možné identifikovat, kdo volební lístek poslal, z některých adres jich pak přichází víc. "Je to obrovské varování před tím, abychom zaváděli korespondenční volbu," uvedl s poukazem snahu TOP 09 a dalších stran korespondenční volbu v Česku zavést. Vzhledem k sporům o průběh volby, chce Okamura s konečným přijetím nového amerického prezidenta počkat na oficiální vyhlášení.

Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) považuje výsledky voleb v USA za dostatečné průkazné. V pořadu Primy uvedl, že i podle něj je ale nepřijatelné a nepředstavitelné, aby se v Česku nakládalo s volebními hlasy jako USA. "Míra ověření je nízká," konstatoval s tím, že problémy nejsou masové, ale některé lístky zřejmě vyřazené byly, i když být neměly.

"Zda poražený dokáže přiznat porážku a důstojně předat úřad vítězi, je důležitým testem síly demokracie," komentoval na twitteru průběh voleb ve Spojených státech předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Na sociální síti blahopřál Bidenovi i kandidátce na viceprezidentku Kamale Harrisové. "USA a Česko sdílejí stejné hodnoty a věřím, že je budeme v rámci transatlantické spolupráce společně prosazovat," uvedl. S poznámkou, že USA mají klíčovou roli z hlediska bezpečnosti Evropy, síly západní civilizace, obrany demokracie a svobody ve světě, popřál na twitteru Bidenovi i Fiala. Uvedl také, že Bidenův protikandidát - dosavadní prezident Donald Trump prohrál sám se sebou.

"Dokázal mobilizovat svoje voliče, ale i svoje odpůrce. Trumpova problematická osobnost negativně přebila úspěšnou konzervativní agendu a prokazatelné výsledky," uvedl Fiala. Rozdíl mezi vítězstvím a prohrou v rozdělené americké společnosti podle něj způsobil Trumpův populistický a nenávistný narcisismus.

"USA bojují s nedůvěrou v regulérnost korespondenčních hlasů posílenou rozdílnými zákony v jednotlivých státech, což ovlivňuje sčítání a zdržuje vyhlášení výsledku. Netrpělivost, podezřívavost a rozhořčení jsou pochopitelné, bez ohledu na to, zda jsou namístě. Tohoto ať si všímají všichni sociální inženýři, co u nás chtějí pořád něco měnit," uvedl Fiala v reakci na volby.

Po zavedení korespondenční volby volala s poukazem na koronavirovou epidemii část české politické scény před říjnovými volbami do krajských zastupitelstev a části Senátu. Podle vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) na její zavedení v nynější sestavě Sněmovny není dost hlasů.

Témata:  volby v USA Tomio Okamura Miloš Vystrčil

Související

Aktuálně se děje

8. listopadu 2024 16:47

Ani Ukrajina, ani Blízký východ. Třetí světová válka může začít tam, kde by ji čekal málokdo, píše Politico

Východní Asie je podle serveru Politico nejvážnější hrozbou pro světový mír. Agrese, která zde panuje, je větší než cokoliv, co by si Střední východ nebo Evropa dokázaly představit. Agresivní válka Číny a Ruska proti Ukrajině sblížila Jižní Koreu a Japonsko, se spoustou americké pomoci na pozadí. Udržet je pohromadě, aby odradily Peking, bude pro Donalda Trumpa jedním z nejdůležitějších zahraničněpolitických úkolů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy