Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čeští vědci vyvinuli nový typ papíru, dokáže zničit viry a bakterie

Koronavirus SARS-CoV-2
Koronavirus SARS-CoV-2
Foto: NIAID-RML

Čeští výzkumníci vyvinuli nový typ papíru, který likviduje bakterie, viry a kvasinky. Zvolili technologii, kterou výrobci obdobných papírů dosud nevyužívali. Nový postup podle vědců z Akademie věd ČR (AV) zlepšuje kvalitu výrobku, který nazvali "anticovid papír", neboť účinně ničí i nový typ koronaviru.

Využití papíru může v budoucnu snížit riziko infekcí při manipulaci s bankovkami, ceninami a různými dokumenty. Je vhodný i pro archivaci, uvedli zástupci AV v tiskové zprávě.

Na papíru pracovali odborníci z Ústavu chemických procesů (ÚCHP) AV a papírenské společnosti SPM-Security Paper Mill pět let. Jiří Sobek z ÚCHP ČTK řekl, že z toho čtyři měsíce věnovali úpravě, díky níž papír ničí i viry.

"Ta primární funkce, která začne likvidovat bakterie a viry po styku je dvojí. Bakterie likviduje během jedné minuty s účinností přes 99 procent. Dochází k úplné inaktivaci. U virů typu covid máme testy potvrzeno, že po 10 minutách je to kolem 70 procent a po 30 minutách dojde k inaktivaci veškerého covidu, který na povrchu je," popsal vědec.

Podle vědců spočívá novost produktu ve speciálně vyvinutém plnivu. Sobek vysvětlil, že v plnivu jsou zafixovány nanostrukturní komplexy zinku a stříbra, které viry, bakterie i kvasinky zneškodní a zachytí, zároveň se však z papíru neuvolňují a jsou tak bezpečné pro lidskou pokožku.

Tyto komplexy by podle vědců bylo možné fixovat i na jiné materiály, například látky a vyrábět z nich roušky. "Ale to není náš prvotní cíl," řekl ČTK výzkumník. Vědec poznamenal, že dosud známé metody využívají nástřik na povrch papíru. "Náš papír má lepší vlastnosti pro tisk a nebledne. A jeho bakteriální a virostatická funkce zůstává po celou dobu životnosti papíru," upozornil Sobek.

Anticovid papír budou podle AV moci lidé využít na běžné kancelářské práce, včetně různých způsobů tisku. Povrch neoslňuje, a proto se hodí pro čtení, psaní a je možné ho i probarvovat. Uplatnění může najít i ve zdravotnictví jako preventivní materiál, stejně jako na dalších pracovištích se zvýšeným rizikem infekcí.

Sobek zdůraznil, že výzkum před lety začal v reakci na poptávku trhu. "Není to něco, co bychom vymysleli a chtěli to komercializovat, ale naopak. Trh poptával tento papír, my jsme na to zareagovali a vyvinuli jsme ho," konstatoval vědec. Doplnil, že v brzké době začne výroba asi 10 tun tohoto papíru, které poslouží jako vzorky. "A jsme připraveni na produkci asi 10.000 až 20.000 tun papíru, uzavřel vědec.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Akademie věd České republiky vědci

Související

Aktuálně se děje

5:30

Princezna Kate své jméno nesnáší. Proč po lidech vyžaduje, aby jí říkali Catherine?

Vévodkyně Kate je jednou z nejoblíbenějších žen na celém světě. Už více než 10 let se ale ví, že toto označení nesnáší. Manželka prince Williama by si přála, aby ji lidé oslovovali jinak, a nyní konečně vyšlo najevo proč!

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Prezident Miloš Zeman s prezidentem USA Donaldem Trumpem a jeho manželkou Melanií na slavnostní recepci v New Yorku. (20. září 2017).

Melania Trump o životě mimo Washington: Zůstane první dámou na dálku?

Podle zpráv Melania Trump naznačila, že pokud by byl Donald Trump znovu zvolen prezidentem, neplánuje se plně vrátit do role první dámy ani trvale žít v Bílém domě. Během jeho prvního prezidentského období se často vyhýbala veřejnému životu a zůstávala mimo politické dění. I když by se možná účastnila klíčových státních akcí, většinu času chce trávit mimo Washington, D.C., s důrazem na své osobní zájmy a život v Palm Beach.