Akademie věd České republiky

vesmir

Astronomové pojmenovali planetku po městečku Žebrák

Technika

Po městu Žebrák je nově pojmenována planetka Sluneční soustavy, která obíhá na dráze mezi Marsem a Jupiterem. Planetku s číslem 131181 objevili čeští astronomové Petr Pravec a Lenka Kotková, jméno navrhl Jan Florian z Hvězdárny Žebrák. Mezinárodní astronomická unie návrh přijala (IAU). Za Astronomický ústav Akademie věd ČR o tom dnes ČTK informoval Pavel Suchan v tiskové zprávě.

Koronavirus SARS-CoV-2

Čeští vědci vyvinuli nový typ papíru, dokáže zničit viry a bakterie

Domov

Čeští výzkumníci vyvinuli nový typ papíru, který likviduje bakterie, viry a kvasinky. Zvolili technologii, kterou výrobci obdobných papírů dosud nevyužívali. Nový postup podle vědců z Akademie věd ČR (AV) zlepšuje kvalitu výrobku, který nazvali "anticovid papír", neboť účinně ničí i nový typ koronaviru.

Vědci

Vitamín C dokáže porazit některé nádory? Výzkum českých vědců zaujal ve světě

Domov

Kyselina askorbová, neboli vitamín C, možná pomůže k léčbě některých vzácných druhů těžce léčitelných nádorů spojených s endokrinními žlázami. Mezinárodní tým, jehož součástí jsou i čeští vědci, prokázal, že nádory s určitými mutacemi na vitamín reagují citlivě. Akademie věd ČR (AV) o tom informovala v tiskové zprávě.

Ilustrační foto

Domov

Jak se epidemie koronaviru podepsala na psychice Čechů? Zde jsou výsledky studie

V době koronavirové nákazy v Česku přibylo lidí s nejméně středně těžkými depresemi a úzkostí. Na počátku epidemie měla příznaky pětina dospělých, tedy zhruba třikrát víc než před nouzovým stavem s nařízenými omezeními. Nejvíc situace dopadala na ženy, mladé lidi a osoby, kterým se propadl příjem.

Lidé v rouškách, ilustrační foto

Pro účinnost roušek je zásadní těsnost. Současné normy v ČR nejsou vhodné, říká expert

Domov

Pro účinnost roušek a respirátorů je podle Jakuba Ondráčka z Ústavu chemických procesů Akademie věd ČR zásadní jejich těsnost kolem obličeje. V době epidemie koronaviru ústav testoval různé ochranné pomůcky. Současné normy, kterými se ochranné pomůcky hodnotí, nejsou podle něj vhodné, protože jsou určené pro ochranu před prachem, nikoliv před menšími částicemi viru. ČTK to dnes řekl na tiskové konferenci k předání nových přístrojů k testování materiálů.

Ilustrační foto

Vědci objevili nový druh viru. Může být nebezpečný pro lidstvo?

Svět

Tým, jehož součástí byla i vědkyně z Akademie věd ČR, objevil v Etiopii nový typ viru u krys. Jedná se o takzvaný mammarenavirus, savčí vir z rodiny arenavirů. Vědci budou zkoumat, zda je jednovlákenný RNA virus Dhati Welel, pojmenovaný podle lokality výskytu, jen u jedné linie krys, nebo umí přeskočit i na jiné hostitele. Za Akademii věd ČR o objevu informovala Markéta Růžičková v dnešní tiskové zprávě.

Mozek, ilustrační foto

Domov

Souvislost mezi věkem a mozkovou mrtvicí? Objev českých vědců je překvapující

Čeští vědci zřejmě přispěli k výzkumu vlivu stáří na průběh mozkové mrtvice. Popsali skupiny genů, na něž má mrtvice u starších myší horší dopad než u mladých zvířat. Výzkum by v budoucnu mohl pomoci k léčbě ischemické mozkové příhody. Za Akademii věd ČR (AV) o tom ČTK v dnešní tiskové zprávě informovala Markéta Růžičková.

Ilustrační foto

Nečekaný objev českých vědců. K čemu jsou dobré kupky hnoje na polích?

Domov

Kupky hnoje na polích významně zlepšují život ptáků, včetně těch ohrožených. Výzkum vědců z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR (AV) ukázal, že poblíž hnojišť je větší rozmanitost ptačích druhů. Hnůj jim poskytuje potravu i útočiště. Za AV o tom v dnešní tiskové zprávě informovala Markéta Růžičková.

Miloš Zeman

Dohra Zemanova projevu: Vědci jsou na nohou

Domov

Ředitel Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky (CzechGlobe) Michal Marek označil projev prezidenta Miloše Zemana v souvislosti s klimatickými změnami za nepřijatelný a tragický.

vesmir

Česko má svou hvězdu a exoplanetu, jména vybrala veřejnost

Svět

Mezinárodní astronomická unie (IAU) dnes oznámila nová jména 112 planetárních systémů mimo Sluneční soustavu a jejich planet (exoplanet), která navrhli lidé ve více než 100 zemích. Je mezi nimi i systém, jehož hvězda dostala "české" pojmenování Absolutno a její planeta název Makropulos. O výsledcích své celosvětové akce NameExoWorlds informovala unie na tiskové konferenci v Paříži.

Jupiter a vše, co je potřeba o něm znát. Autor: Kelvinsong

Revue

Záhadné úkazy na planetě Jupiter? Čeští vědci dospěli k překvapivému závěru

V plynném povrchu planety Jupiter se zřejmě vyskytují oblasti s výrazně nižší hustotou, než se dosud odhadovalo. Odhalené "díry" v ionosféře mají hloubku až 130.000 kilometrů. Analýzou elektromagnetického měření sondy Juno k tomu dospěli vědci z Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR ve spolupráci s americkými kolegy. Článek s výsledky jejich bádání v červnu otiskl časopis Nature Communications. ČTK to dnes sdělila Markéta Růžičková z odboru mediální komunikace Akademie věd.

Protonová léčba

Čeští vědci objevili novou netradiční protirakovinnou látku

Domov

Vestec (u Prahy) - Vědci z Biotechnologického ústavu Akademie věd objevili látku, která by mohla pomoci v boji s rakovinou. Podle výzkumníků výrazně potlačuje nádory prsu a účinkuje i proti dalším nádorovým onemocněním. Vývoj je nyní ve fázi klinických testů, informoval dnes ČTK Jiří Neužil z ústavu, který se spolu se svým týmem výzkumem zabývá.

Ilustrační fotografie

Vláda snížila rozpočet na vědu, vědcům se to nelíbí

Domov

Praha - Zástupci Akademie věd (AV ČR) nesouhlasí se snížením peněz na vědu příští rok, se kterým počítá aktuální návrh vládní rady pro výzkum. Je 36 miliard korun, což je o jednu miliardu korun méně, než ve střednědobém výhledu slíbila minulá vláda. Akademie chce oproti aktuálnímu návrhu navíc 82 milionů korun pro rok 2019. Zástupcům této instituce také vadí zkrácení letošního rozpočtu o 100 milionů korun. Uvedla to ve svém projevu na dnešním zasedání Akademického sněmu předsedkyně Eva Zažímalová.

Ilustrační foto

Technika

Čeští vědci uspěli, jejich čip zrychlí počítače až tisíckrát

Praha - Vědcům z Fyzikálního ústavu Akademie věd (AV ČR) se podařilo najít způsob, jak mnohem rychleji zapisovat a ukládat informace. Podstatou jejich objevu jsou antiferomagnety, tedy látky se zvláštním chováním při průchodu elektrického proudu. Vědcům se podařilo prokázat, že zápis dat je u nich až tisíckrát rychlejší než u běžných paměťových médií, a vytvořili čip, který se dá propojit s konvenční elektronikou. Objev ČTK popsal vedoucí oddělení spintroniky a nanoelektroniky Tomáš Jungwirth.

Věda

Čeští vědci zkoumají černý kašel. Bakterie odzbrojí imunitu, tělo pak s nemocí ani nezačne bojovat

Domov

Praha - Bakterie černého kašle manipulují s imunitou, tělo pak s nemocí ani nezačne bojovat. Nemoc tak často tělo oslabí pro další infekce. Vyplývá to z práce českých vědců z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR, kterou publikovali v časopise Scientific Reports. Podle odborníků jsou černým kašlem a komplikacemi s ním spojenými nejvíce ohroženy děti do jednoho roku.

Vláda

Exministryně Kopicová udělá v Radě pro výzkum pořádný průvan

Domov

Praha - Rada vlády pro výzkum má 17 členů, předsedá jí člen kabinetu. Po jmenování nové vlády ve funkci předsedy rady nahradil Pavla Bělobrádka premiér Andrej Babiš, který podle serveru Euro.cz chce pověřit obměnou členů rady exministryni školství Miroslavu Kopicovou.

Snímky Marsu pořízené vozítkem Curiosity

Vědci našli na Marsu podmínky vhodné pro život

Technika

Praha - Výzkum mezinárodního týmu vědců pod vedením Petra Brože z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR ukázal, že je na Marsu rozsáhlé pole tvořené malými sopkami a lávovými proudy, které by mohly představovat vhodné podmínky pro vznik života.

Aktuálně se děje

29. dubna 2024 20:58

Steinmeier je v Praze. S Pavlem uctili památku obětí střelby na FF UK

Prezident Petr Pavel v pondělí přijal na Pražském hradě německého protějška Franka-Waltera Steinmeiera. Oba státníci jednali o spolupráci dvou sousedících zemí v ekonomické, energetické a bezpečnostní oblasti, ale také o přeshraničních projektech. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy