Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko má svou hvězdu a exoplanetu, jména vybrala veřejnost

vesmir
vesmir
Foto: Pixabay

Mezinárodní astronomická unie (IAU) dnes oznámila nová jména 112 planetárních systémů mimo Sluneční soustavu a jejich planet (exoplanet), která navrhli lidé ve více než 100 zemích. Je mezi nimi i systém, jehož hvězda dostala "české" pojmenování Absolutno a její planeta název Makropulos. O výsledcích své celosvětové akce NameExoWorlds informovala unie na tiskové konferenci v Paříži.

IAU u příležitosti svého letošního stého výročí v červnu nabídla všem zemím světa, aby navrhly jména jim určeným exoplanetám a hvězdám, kolem nichž obíhají. Hvězdy udělené jednotlivým státům jsou viditelné z jejich území a dost jasné na to, aby se daly pozorovat malým dalekohledem.

V jednotlivých zemích, jichž se do kampaně nakonec zapojilo 112, se jména vybírala od června do listopadu. Podle tiskové zprávy IAU se akce svými návrhy a hlasováním zúčastnilo na celém světě 780.000 lidí. Unie dostala celkem 360.000 návrhů.

Hlasování o návrzích ve svých zemích se zúčastnilo dohromady 420.000 lidí, uvedla IAU. Podle Akademie věd ČR (AV ČR) jich v České republice hlasovalo 4500.

Hvězda katalogového označení XO-5, kterou unie vybrala pro Česko a která nyní dostala název Absolutno, se podle AV ČR nachází v souhvězdí Rysa asi 900 světelných let od Země. Je podobná našemu Slunci, pouze je o něco menší.

Její planeta Makropulos, s dosavadním katalogovým označením XO-5b, je plynná a o málo větší než planeta Jupiter. Kolem Absolutna krouží mnohem blíže, než Země obíhá kolem Slunce - jeden rok na ní trvá jen o trochu déle než čtyři pozemské dny.

After 1739 proposals were received for the designated exoplanet system for #CzechRepublic, IAU has announced the approved names of Absolutno (star) and Makropulos (exoplanet).Learn more about the meaning behind these names at https://t.co/xI8jQcSYt0#IAU100 #NameExoWorlds pic.twitter.com/U9XTktP1Kj

— Astro Union (@IAU_org) December 17, 2019

Mezinárodní astronomická unie uvedla, že je to teprve podruhé v historii, co nějaká akce vedla k pojmenování hvězd a exoplanet. Celkový seznam názvů schválených řídícím výborem akce NameExoWorlds lze nalézt na stránkách IAU.

Témata:  vesmir Akademie věd České republiky Česká republika exoplaneta Makropulos hvězda XO-5

Aktuálně se děje

13. července 2024 17:32

13. července 2024 14:25

Rusko zavede progresivní daň. Putin potřebuje další peníze i pro armádu

Rusko od ledna 2025 ve snaze zvýšit příjmy státního rozpočtu, který vyčerpává především probíhající válka na Ukrajině, zavádí progresivní daň z příjmu fyzických osob. Příslušný zákon v pátek podepsal prezident Vladimir Putin, informovala agentura TASS. V přepočtu má do ruské státní kasy připlout téměř dalších 30 miliard dolarů, napsal web France24

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy