reklama

"Ačkoliv Česká republika nemá zavedené přímé lety, je naším cílem maximálně chránit zdraví našich občanů. Reagujeme proto rychle na doporučení Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) pro státy EU a zavádíme povinnost prokázat se před odletem z Číny testem," uvedl v tiskové zprávě náměstek ministra Josef Pavlovic.

Test může být metodou PCR i antigenní, výsledek nesmí být starší než 48 hodin před odletem. Povinnost se vztahuje na osoby, které v Číně pobývaly v posledních 14 dnech více než 12 hodin. Kromě českých občanů mají výjimku také občané EU s trvalým nebo přechodným pobytem v ČR a jejich rodinných příslušníků. Test nemusí předkládat ani personál letadla a držitelé diplomatického pasu.

"Opatření platí prozatím do konce ledna, kdy bude vyhodnocena jeho efektivita. I nadále platí, že při zavádění jednotlivých nařízení se řídíme doporučením ECDC a snažíme se o koordinovaný postup v rámci EU," uvedlo dále ministerstvo.

Od neděle 8. ledna platí stejná povinnost pro Čechy cestující do Číny, zavedly ji čínské úřady. Ty ale trvají na testu metodou PCR do 48 hodin před nástupem na palubu letadla.

Ministerstvo zahraničí doporučuje cesty do Číny zvážit a cestovat pouze v nejnutnějších případech. "Důvodem jsou výrazné komplikace spojené se zajištěním případné lékařské péče poté, co bylo zrušeno striktní uplatňování nulové tolerance vůči šíření nemoci Covid-19 počátkem prosince 2022," uvedlo na webu. Čína zůstala uzavřena pro turisty a cesty ze zdravotních důvodů, je ale možné žádat o víza za účelem obnovení práce a výroby, obchodu, studia, návštěvy a sloučení rodiny.

V září 2015 zahájila čínská letecká společnost Hainan Airlines provoz na přímé lince Peking-Praha. Počátkem roku 2020 ale společnost spojení zrušila, od té doby žádné nefunguje. Testování pro cestující z Číny zavedlo v posledním měsíci mnoho zemí Evropy, Asie či USA.