reklama

List napsal, že jde o zločiny znásilnění, při nichž došlo k pohlavnímu styku. U zbylých 39 skutků k němu nedošlo. Maximální možný trest se tak snížil z osmi na pět let odnětí svobody. Policie přitom navrhovala obžalobu i ve třech zmíněných případech.

"Mohu potvrdit, že bylo rozhodnuto o zastavení trestního stíhání tří skutků kvalifikovaných jako trestný čin znásilnění, a to pro zánik jejich trestnosti z důvodu promlčení," řekl deníku mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.

Státní zástupce obžaloval Cimického v kauze zneužívání pacientek před měsícem s tím, že hlavní líčení by mohlo být naplánováno na listopad.

Policie původně stíhala Cimického za 28 skutků, šlo o znásilnění či vydírání pacientek nebo dalších žen. Obžalobu navrhla už během loňského října. Státní zastupitelství jí případ už o měsíc později vrátilo, protože hrozilo promlčení. Bylo proto nutné najít další poškozené ženy.

Cimický pracoval jako psychiatr nejprve v Psychiatrické léčebně v Bohnicích a následně ve svém vlastním privátním centru. Věnoval se také literární činnosti, rovněž spolupracoval s médii. V roce 2021 měl být vyznamenán tehdejším prezidentem Milošem Zemanem, ale pod tíhou kauzy se rozhodl medaili nepřevzít.