Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ČOV: Vyšetřování průběhu letu do Tokia nezjistilo systémové chyby, ale porušení pravidel

Letadla, ilustrační foto
Letadla, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Vyšetřování průběhu charterového letu na olympijské hry, po němž měli někteří členové výpravy pozitivní testy na koronavirus, neodhalilo podle předsedy Českého olympijského výboru Jiřího Kejvala žádné systémové pochybení.

Zjistilo nedostatečné zakrývání nosu a úst během třináctihodinového letu a po přistání v Japonsku, kdy olympionici čekali devět hodin na absolvování nutných procedur. Lékař Vlastimil Voráček, který měl pozitivní test na covid-19 jako první, se po opuštění izolace už k výpravě nepřipojil a z Tokia odletěl. ČOV o tom dnes informoval v tiskové zprávě.

"Prostudovali jsme všechny dostupné dokumenty a mluvili jsme s velkou částí pasažérů, abychom si udělali komplexní obrázek o situaci. Nedošlo sice k žádnému systémovému pochybení ani zásadnímu personálnímu selhání, ale porušení některých pravidel mohlo přispět ke sportovním tragédiím, takže z toho musíme vyvodit důsledky. Posoudí je výkonný výbor ČOV při zářijovém zasedání," uvedl Kejval, který vyšetřoval okolnosti letu společně s místopředsedou Filipem Šumanem.

Potvrdily se informace, že se na palubě olympijského speciálu důsledně nedodržovalo zakrytí dýchacích cest. "Přestože jde hlavně o osobní zodpovědnost každého jednotlivce, klíčové pro nás je připravit pravidla a opatření směrem k zimním olympijským hrám v Pekingu, které s velkou pravděpodobností budou probíhat v podobném režimu jako nyní hry v Tokiu, aby se situace nemohla opakovat," řekl Šuman.

Opatření nastavená Mezinárodním olympijským výborem a organizátory her podle něj byla dodržena. "Navíc závěrečné testování pasažérů probíhalo nad rámec stanovených povinností co nejblíže k odletu, aby byla co největší možnost odhalit případnou nákazu," uvedl Šuman.

ČOV má v plánu na základě nynějších zkušeností rozšířit povinné očkování i na členy doprovodu. Ortoped Voráček, dlouholetý člen fedcupového týmu tenistek, vakcínu proti covidu-19 nedostal. "Vedení výpravy rozhodlo o tom, že po ukončení izolace ze strany japonských organizátorů se mezi účastníky výpravy nevrátí. Z Japonska už odcestoval," stojí v tiskové zprávě ČOV.

Český olympijský výbor informoval o svých zjištěních MOV a spolupracuje s pražskou hygienou, která na popud Národní sportovní agentury respektive ministerstva zdravotnictví okolnosti charterového letu do Tokia rovněž vyšetřuje.

Speciálem cestovalo 42 lidí včetně 14 sportovců. Kvůli covidu-19 přišli o start na hrách plážové volejbalistky Markéta Nausch Sluková s Barborou Hermannovou, cyklista Michal Schlegel a stolní tenista Pavel Širuček. Beachvolejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner mohli hrát až od druhého utkání a vinou úvodní kontumace vypadli ve skupině. Dalším sportovcům se coby blízkým kontaktům účast na hrách zkomplikovala.

Témata:  olympiáda koronavirus (coronavirus) COVID-19 letectví a letadla Český olympijský výbor

Související

Aktuálně se děje

12. července 2025 13:40

Uslyšel výkřik. Šerpa prozradil, jak přišla horolezkyně Kolouchová o život

Velmi smutná zpráva zasáhla českou horolezeckou obec v červenci. Ve věku 48 let zemřela Klára Kolouchová, když se zřítila z deváté nejvyšší hory světa Nanga Parbat. Nyní vychází najevo, jak vypadaly její tragické poslední okamžiky.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Donald Trump

Komentář

Trumpovo clo pod lupou: Kdo v Česku by "trpěl" nejvíce? Firmy už podnikají kroky

Česko loni do Spojených států vyvezlo větší objem zboží, než dovezlo, což je poměrně nebývalé. Export dosáhl hodnoty 133,5 miliardy korun a byl nominálně historicky rekordní. Import z USA byl rovněž nominálně dějinně nejvyšší, neboť činil 129,3 miliardy korun. Česko tak dosáhlo přebytku v obchodu s USA ve výši 4,2 miliardy korun. Předtím naposledy přebytku se Spojenými státy dosáhlo roku 2016.