reklama

Od 1. března do dnešního rána bylo laboratorně potvrzeno 7581 případů nemoci způsobené novým typem koronaviru. Před týdnem ÚZIS odhadoval na konci dubna 7800 případů. "Predikovali jsme interval 7500 až 83000 a máme méně než 7600. Doposud predikce velmi dobře sedí. Epidemie se pohybuje na spodní hraně odhadu," řekl Dušek. Na konci dubna je interval 7900 až 9700 případů.

"Roste počet vyléčených, což považujeme za velmi dobrou zprávu," řekl dnes na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Z celkového počtu je jich už více než 40 procent.

Jeden nakažený covidem-19 v ČR nakazí dál méně než jednoho dalšího člověka, podle Duška je to útlum epidemie, která ztrácí sílu. Reprodukční číslo 0,7. Klesá také počet zachycených případů na počet testů. Pozitivních bylo dosud asi tři procenta ze všech, testů je mezi 7500 až 9000 denně. Z denně testovaných je nakažených asi 0,7 procenta.

ÚZIS připravil také tři dlouhodobější scénáře. První počítá se současným lepšícím se vývojem a vrcholem epidemie, který byl na konci března. Na konci května by mělo být denně zhruba 61 případů, v červnu 36, červenci 21 a od září do prosince už jen jednotky případů. Scénář mírného zhoršení počítá s pozvolným nárůstem případů a průměrným počtem 1,1 další nákazy na jednoho nakaženého.

Ze zhruba 144 nových případů denně na konci května by se situace zhoršila až na prosincových 246. Nejhorší scénář počítá s reprodukčním číslem 1,3 a vrcholem epidemie na konci listopadu s téměř 18.000 novými případy denně. "Už na konci května budeme vědět, kterým z nich se vydáme," řekl Dušek. První model podle něj počítá s kumulativním počtem nakažených do 10.000 lidí, druhý s 13.000 a nejhorší s 19.000.

Zhruba 15 procent nakažených se potřebuje léčit v nemocnici. Aktuálně je to asi 350 lidí. "Jsme ve fázi chystání se na druhou vlnu pandemie, pokud vůbec dorazí," řekl předseda České společnosti anesteziologie resuscitace a intenzivní medicíny Vladimír Černý. Nemocnice podle něj zvažují plošné testování všech pacientů, kteří jsou přijímáni na hospitalizaci. Některé už k němu přistoupily. "Chystáme koncentraci péče o pacienty s covidem-19 do menšího počtu nemocnic v daném regionu tak, abychom umožnili ostatním návrat do normální péče," řekl novinářům.

Odborníci považují za úspěch, že v rizikové věkové skupině nad 65 let je setrvale zhruba pětina z celkového počtu nakažených, počet nemocných nad 75 let klesl na devět procent.

reklama