reklama

V pondělí se počet oznámených úmrtí na nemoc COVID-19 zvýšil o sedm. V neděli ministerstvo zdravotnictví informovalo o pěti úmrtích, v sobotu o dvou. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v pondělí uvedl, že všichni zemřelí trpěli dalšími chorobami nebo byli ve vyšším věku. Vyléčených během pondělí přibylo o 14.

V nemocnicích skončilo podle pondělních údajů 291 lidí s nemocí COVID-19. Zhruba pětina z nich, konkrétně 64 bylo podle webu ministerstva ve vážném stavu. Víc než čtvrtina z hospitalizovaných se z nemoci vyléčila, nebo byla propuštěna do domácí karantény.

Počet provedených testů na koronavirus přes víkend klesal. V pondělí se ale množství proti neděli téměř zdvojnásobilo, počet převýšil dosavadní maximum 5247 testů z pátku. Celkově bylo provedeno 48.811 testů včetně opakovaných u stejného člověka. Obdobně jako počet testů se vyvíjelo také množství nových případů. V neděli činil denní nárůst nemocných 160 případů, v sobotu 262 a v pátek to bylo 373.

Největší počet potvrzených případů COVID-19 je z Prahy, víc než čtvrtina. Hlavní město má také největší počet případů v přepočtu na obyvatele, na každých 100.000 obyvatel zde připadá zhruba 60 lidí s nemocí. Následuje Olomoucký kraj a Karlovarský kraj. Nejméně je nemoc rozšířená v Jihočeském a Jihomoravském kraji, kde je na 100.000 obyvatel méně než 15 případů.

První tři případy onemocnění české úřady oznámily 1. března. Aktuální vývoj zhruba naplnil týden starou prognózu Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), podle níž by se Česko mohlo dostat na 3000 případů nákazy na konci března.

O opatřeních k omezení dopadů šíření nového typu koronaviru bude dnes znovu jednat vláda. V pondělí prodloužila do 11. dubna omezení volného pohybu lidí, uzavřeny zůstanou do soboty o velikonočním víkendu restaurace a část prodejen. Také veřejné úřady budou nejméně do Velikonoc otevřené jen dva dny v týdnu a budou nabízet jen omezené služby.

reklama