I když je COVID-19 prakticky integrován do naší společnosti, nadále patří závažné onemocnění, které má globální dopad na zdravotnictví, ekonomiku i každodenní život. Podívejte se, v čem spočívá jeho nebezpečí.
Virus SARS-CoV-2, který COVID-19 způsobuje, se snadno šíří mezi lidmi prostřednictvím kapének při dýchání, kašli či kýchání. Tento rychlý přenos umožnil viru zasáhnout velkou část populace.
Zatímco někteří lidé mají jen mírné příznaky, u mnohých může COVID-19 vést k těžkému zápalu plic, akutnímu respiračnímu syndromu (ARDS), selhání orgánů a dokonce ke smrti. Starší lidé a osoby s předchozími zdravotními problémy, jako jsou srdeční onemocnění, cukrovka nebo oslabený imunitní systém, jsou zvláště ohroženi těžkým průběhem.
Někteří lidé, kteří přežili akutní fázi nemoci, mohou trpět tzv. postcovidovým syndromem (long COVID), což je stav, při kterém přetrvávají příznaky jako únava, dechové potíže, bolesti svalů nebo problémy s pamětí i několik měsíců po nákaze.
V případě velkého množství vážných případů, nemocnice a zdravotnická zařízení mohou být přetížená, což vede k omezenému přístupu k péči nejen pro pacienty s COVID-19, ale i pro další, kteří potřebují akutní léčbu.
Virus SARS-CoV-2 má schopnost mutovat, což vedlo k vzniku nových variant. Některé z těchto variant, jako je delta nebo omikron, jsou více nakažlivé nebo mají vyšší schopnost obcházet imunitní systém.
Když COVID-19 poprvé vypukl, populace neměla žádnou předchozí imunitu vůči tomuto novému viru, což vedlo k rychlému šíření. I s příchodem vakcín a protilátek po prodělané infekci stále existují rizika, zejména kvůli variantám, které mohou částečně uniknout imunitní ochraně.
Související
3. listopadu 2024 11:46
28. října 2024 19:26
22. října 2024 18:04
15. října 2024 9:33
14. října 2024 10:32
10. října 2024 9:45