reklama

Podle informací ČTK jsou nemocní s covidem-19 brigádní dělníci, kteří pracovali v místní zemědělské firmě. V souvislosti s ohlášenými případy je 29 lidí v karanténě a všichni jsou podle Šalamunové postupně testováni. "Na místě probíhá standardní epidemiologické šetření a podnik plně spolupracuje," dodala dnes odpoledne mluvčí a uvedla, že firma plní doporučená opatření. Šalamunová tak reagovala i na obavy některých obyvatel z šíření nákazy. Pracovnice firmy ČTK řekla, že všichni zaměstnanci, kteří jsou v karanténě, karanténu dodržují. Místo nich na pracoviště dojíždějí jiní agenturní pracovníci.

Nejvíc nakažených ve středních Čechách je na Kutnohorsku, v lokálním ohnisku v Církvici bylo podle dnešních údajů 53 nakažených, oproti středě přibyli dva lidé, u nichž testy potvrdily nákazu. Lidé v okrese musejí od víkendu ve veřejných vnitřních prostorech nosit roušky, omezeny jsou hromadné akce a zakázány návštěvy v nemocnicích a domovech pro seniory. Vzhledem k minimálnímu nárůstu hygienici na pátečním jednání krizového štábu Kutné Hory navrhnou zmírnění nynějších opatření.

Celkově je ve středních Čechách podle posledních dostupných údajů hygieniků 162 lidí s covid-19, od počátku pandemie se vyléčilo 1174 lidí, zemřelo 24 lidí.

V Moravskoslezském kraji přibylo od poslední středeční aktualizace dat 66 případů nákazy koronavirem, znovu nejvíc na Karvinsku. Přírůstky ale tentokrát zaznamenalo všech šest okresů regionu. Vyplývá to z grafů chytré karantény, tedy Centrálního řídícího týmu Covid-19 (CŘT), které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO). Celkem se podle těchto dat v regionu od počátku pandemie nakazilo 3835 lidí.

"Dnes nárůsty, nikoliv zásadní, ve všech okresech. Situace v nemocnicích je stabilní a nemění se," konstatoval Vondrák. Největší přírůstky byly opět na Karvinsku a následně na Frýdecko-Místecku.

Data a údaje o nemocných se z různých zdrojů liší, důvodem jsou odlišné způsoby zpracování údajů. Například Krajská hygienická stanice Ostrava uvádí k dnešku v regionu 3490 pozitivně testovaných. Hejtmanství ale dřív poukazovalo na to, že hygienici byli v prodlení se zpracováváním údajů. Hygienici navíc data o nemocných vykazují až v okamžiku, kdy s nimi mají epidemiologické šetření.

Statistika, kterou ke koronaviru zveřejňuje ministerstvo zdravotnictví, zase v regionu udává kumulativně 3857 nemocných od počátku pandemie.

Dnes zveřejněné grafy ukazují, že v regionu oproti středě mírně ubylo hospitalizovaných, ze středečních 53 na dnešních 51. Vyplývá z nich ale také, že lidí zemřelých s koronavirem je 71, o jednoho víc než ve středu, podle údajů hygieniků je jich 66.

reklama