S potvrzenou nákazou skončilo v nemocnicích téměř 900 pacientů, minulou středu bylo hospitalizovaných skoro 1400. Denně podle statistik umírá s covidem zpravidla víc než deset lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Pro vývoj epidemie je klíčový počet lidí, kteří s koronavirem skončí v nemocnicích a zejména na jednotkách intenzivní péče. Hospitalizovaných je podle posledních údajů 896 pozitivně testovaných na covid, stav 38 z nich lékaři hodnotí jako těžký. Oproti stejnému dni předchozího týdne klesl počet hospitalizací zhruba o čtvrtinu. Pacientů v těžkém stavu je nyní o 27 méně. Ještě před dvěma týdny bylo v nemocnicích kolem 2000 nakažených a vážný průběh mělo přes 70 z nich.

Pomalejší tempo šíření nákazy ukazuje i snižující se incidenční číslo. Za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100.000 obyvatel 71 nových případů, před týdnem byla celorepubliková incidence 105. Tento týden bylo maximem zatím pondělních 1785 nakažených, zatímco o týden dříve jich bylo ve stejný den přes 2400 a předminulý týden zhruba 3800. Nejnižší přírůstky bývají tradičně v o víkendu a svátečních dnech, kdy je i nejméně testovaných.

Zájem o testování v poslední době klesá. Ve středu zdravotníci provedli přes 6200 PCR a antigenních testů, o týden dřív jich bylo asi o 2600 víc.

Od začátku epidemie v březnu 2020 bylo v Česku potvrzeno přes 4,15 milionu případů nákazy koronavirem. Do tohoto počtu nejsou zahrnuty případy, kdy se někdo nakazil opakovaně. Podezření na opakovanou nákazu je víc než 355.000. Za celou dobu epidemie zemřelo 41.555 lidí s covidem-19. Denní počty úmrtí v poslední době rostou dvouciferným tempem.

Ochranou před těžkým průběhem nemoci a úmrtím na covid-19 je podle ministerstva zdravotnictví očkování. V Česku je proti koronaviru plně očkováno skoro 6,9 milionu lidí. První posilující dávku má víc než 4,3 milionu očkovaných a druhou přes půl milionu. Ve středu zdravotníci aplikovali zhruba 13.000 dávek, v mezitýdenním srovnání asi o 1700 méně. V současné době tvoří naprostou většinu podaných vakcín přeočkování.

Před rokem začínala velká vlna epidemie covidu, loni touto dobou přibývalo zhruba 6000 nakažených za den. Letos je ale podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) situace jiná. Existují novější vakcíny a léky, varianta koronaviru omikron je sice mnohem nakažlivější, ale má mírnější zdravotní dopady. Nouzový stav ani plošná opatření proto ministerstvo nechystá.

Další zvýšení počtu pozitivně testovaných očekává ministr ve druhé polovině listopadu a pokračovat bude zřejmě i v prosinci, lednu a únoru. Současné počty pozitivně testovaných ukazují podle odborníků jen část nakažených, většinou ty, kteří s příznaky dorazí k praktickému lékaři a koronavirem se nakazili poprvé. Opakované nákazy každý den tvoří asi třetinu navíc.