Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. V dalších evropských zemích je za zastavením poklesu epidemii varianta omikronu BA.2. Státní zdravotní ústav (SZÚ) dnes ve zprávě o šíření variant koronaviru informoval, že jí přibývá a tvoří už téměř 37 procent pozitivních vzorků, které laboratoře v Česku podrobněji vyšetřily.

Počty nakažených v mezitýdenním srovnání zhruba od začátku února klesaly, ale v minulém týdnu začaly růst. Výjimkou bylo úterý a sobota. Při celkovém srovnání obou posledních týdnů počty nových nákaz přesto klesly. Za celý minulý týden jich laboratoře odhalily 53.656, o týden dříve to bylo 54.202 případů.

Laboratoře v neděli provedly přibližně 11.000 testů, asi o 3500 méně než před týdnem. U všech tří typů testů ale v mezitýdenním srovnání vzrostla pozitivita. V případě preventivních testů bylo pozitivních 21,4 procenta vzorků, což je nejvíce od začátku loňského listopadu.

V menší míře pokračuje vyšetřování pozitivních vzorků na koronavirus metodou diskriminačního PCR, které může ukázat podezření na některou z variant viru. Za týden od 5. března je hlásilo SZÚ 37 laboratoří, vzorků bylo přes 14.000. Nejpodrobnější celogenovou sekvenací bylo od začátku epidemie vyšetřeno více než 32.800 vzorků, jejichž data SZÚ sdílí s mezinárodní databází.

Mezi vzorky se objevila také nová subvarianta omikronu označená BA.2. "Varianta BA.3 byla v ČR detekována celogenomovou sekvenací pouze ve dvou vzorcích s datem odběru 27. ledna 2022, diskriminační PCR navíc její rozlišení mezi variantou omikron neumožňují. Tato varianta se na současné epidemické situaci nikde ve světě nepodílí," uvedl SZÚ ve zprávě. Od listopadu byla nahlášena celosvětově jen v 620 případech, od začátku března se objevilo jen jedenáct výskytů.

Incidenční číslo je momentálně nejnižší v Karlovarském kraji, na 100.000 obyvatel tam za posledních sedm dní připadá 345 nakažených. Pod 400 se incidence dostala ještě v Libereckém a těsně i v Olomouckém kraji. Naopak nejhůře je na tom Plzeňský kraj s incidencí 667.

Situace v nemocnicích se zlepšovala celý týden. V pondělí bylo s covidem hospitalizováno 2515 lidí, jejich počet tak klesl zhruba o 600. V těžkém stavu je 110 pacientů, o 57 méně než na začátku minulého týdne.

Dál se snižuje zájem o očkování. V neděli podstoupilo vakcinaci jen 189 lidí. Letos jich méně bylo pouze na Nový rok. Většina očkovaných si přišla pro třetí posilující dávku, naopak poprvé se nechalo v neděli očkovat 13 zájemců.

První případy koronaviru v Česku se potvrdily 1. března 2020. Za dobu trvání epidemie se v zemi prokazatelně nakazilo téměř 3,7 milionu lidí, zemřelo 39.155 z nich.