Podle dnes zveřejněných dat ministerstva vnitra byla v Česku udělena dočasná ochrana 364 799 lidem z Ukrajiny, v neděli jich přibylo 368. Cizinecké policii se přihlásilo více než 282 tisíc osob, dalších 1203 jen za včerejší den. 

Hlásit se nemusí děti mladší 15 let, kterých je mezi uprchlíky zhruba třetina. Podle dřívějšího vyjádření Rakušana pro deník Právo do Česka denně přijíždí průměrně tisícovka ukrajinských uprchlíků, ale stejný počet jich i odjíždí.

Po celém Česku fungují regionální střediska, která nabízejí uprchlíkům z Ukrajiny pomoc s registrací, ubytováním, doklady, zprostředkováním práce či pojištěním. Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) ve středu oznámil, že město k 15. červnu uzavře asistenční centrum pro uprchlíky ve Vysočanech, které je společné pro Prahu a střední Čechy. Praha se podle Hřiba potýká až s několikanásobně vyšším počtem běženců než další regiony, a požaduje proto přerozdělování uprchlíků do méně vytížených krajů.

Rakušan již dříve uvedl, že o běžence se Česko i při uzavření pražského centra dokáže postarat. O situaci v Praze bude s Hřibem 17. června jednat premiér Petr Fiala (ODS).