Petříček byl místopředsedou ČSSD od března 2019 do loňského dubna, kdy neúspěšně vyzval na sjezdu v předsednické volbě tehdejšího šéfa strany a vicepremiéra Jana Hamáčka. Do vedení se vrátil loni v prosinci na mimořádném sjezdu, který po vypadnutí ČSSD ze Sněmovny vybral do čela strany Michala Šmardu. Z osobních důvodů podle Pavlíkové nejužší vedení sociální demokracie opustil ke konci října.

Mimořádný sjezd svolává ČSSD především kvůli novým stanovám, které slíbil Šmarda předložit do jednoho roku od zvolení předsedou. Stanovy mají být jedním z prvků, který zajistí modernizaci ČSSD. Podle Pavlíkové budou stanovy revoluční v tom, jak zjednoduší strukturu strany.

Řádný volební sjezd musí sociální demokracie kvůli konci mandátu volených funkcí svolat na listopad či prosinec příštího roku. Na lednovém sjezdu, který se uskuteční v brněnském hotelu Passage, bude jistě volit jednoho člena grémia místo Petříčka. Případnou volbu celého vedení by si musel odhlasovat právě sjezd jako nejvyšší orgán strany.

ČSSD loni se ziskem 4,65 procenta hlasů nepřekročila poprvé za dobu samostatné ČR zákonnou pětiprocentní hranici pro vstup do Sněmovny. Pro stranu to znamenalo po sérii volebních neúspěchů další propad příjmů od státu.