Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ČSÚ: Meziroční růst cen výrobců v únoru dál zrychloval

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: MiZ, EuroZprávy.cz

Meziroční růst cen výrobců v únoru znovu zrychlil. V zemědělství se ceny zvýšily o 22,9 procenta po lednovém růstu o 21,4 procenta. U průmyslových výrobců zrychlil růst na 21,3 procenta z 19,4 procenta a ve stavebnictví na 8,6 procenta z 8,3 procenta. Ceny tržních služeb pro podniky byly v únoru meziročně vyšší o 4,3 procenta, zatímco v lednu o 3,2 procenta.

Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Ceny výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele.

"Meziroční růst cen výrobců v tuzemském průmyslu v únoru dále akceleroval a překonal očekávání finančního trhu a je výrazně nad prognózou centrální banky," řekl ČTK analytik Generali Investments Radomír Jáč. Za zrychlením meziročního růstu výrobních cen v průmyslu lze podle něj stejně jako v lednu vystopovat prudký růst cen v odvětví elektřiny, plynu a páry, za zmínku stojí také zrychlení růstu výrobních cen v potravinářském průmyslu.

"Více varovná je aktuální meziměsíční statistika," doplnil analytik Cyrrusu Vít Hradil. Právě výrazný cenový skok mezi lednem a únorem podle něj ukazuje, že zdražování se zdaleka nezastavilo u novoročního přeceňování, které v lednu přichází standardně, ale pokračuje silným tempem i nadále. "Na první indikace obratu směrem k lepšímu navíc stále jen marně čekáme. Zemědělské výrobky mají vzhledem k vývoji na globálních trzích 'nabito' k dalšímu zdražování," dodal.

V rostlinné výrobě ceny vzrostly o třetinu, v živočišné o 11 procent. Ceny olejnin byly letos v únoru vyšší o 44,2 procenta, obilovin o 34,3 procenta a brambor o téměř pět procent. Naopak ovoce zlevnilo o 14,5 procenta a zelenina o bezmála osm procent. Ceny skotu se zvýšily o 16,4 procenta, mléka o 13,7 procenta, drůbeže o 8,6 procenta a vejce zdražila o více než pět procent.

V průmyslu nejvíce rostly ceny v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů. "Úhrnný index významně ovlivnily ceny elektřiny, plynu a páry, které se zvýšily o 45,5 procenta, z toho elektřiny, přenosu, rozvodu a obchodu s elektřinou o 57,7 procenta," uvedli statistici. Obecné kovy a kovodělné výrobky zdražily téměř o čtvrtinu, chemické látky a výrobky o 47,5 procenta. Ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku vzrostly o 9,5 procenta.

Materiály a výrobky pro stavebnictví meziročně zdražily zhruba o pětinu. V oblasti tržních služeb pro podniky se ceny za skladování a podpůrné služby v dopravě zvýšily o 15,6 procenta, za reklamní služby a průzkum trhu o 13,9 procenta a za služby v oblasti zaměstnání o 12 procent. Zdražil i pronájem a operativní leasing a také vydavatelské, právní a účetnické služby. Více se platilo rovněž za služby v pozemní dopravě.

Ve všech čtyřech případech se ceny výrobců zvýšily i v meziměsíčním srovnání. V zemědělství to bylo o tři procenta, v průmyslu o 2,2 procenta, ve stavebnictví o 0,6 procenta a ceny tržních služeb pro podniky vzrostly proti letošnímu lednu o 1,8 procenta.

Značný meziroční růst cen v lednu pokračoval, hlavně opět u minerálních paliv

Vývozní ceny v lednu meziročně stouply o deset procent a dovozní o 12,8 procenta. Největší vliv na to mělo opět výrazné zdražení minerálních paliv, jejichž vývozní i dovozní ceny byly proti loňskému lednu více než dvojnásobné. Meziročně vzrostla zejména cena plynu, ve vývozu o více než 185 procent a v dovozu o téměř 230 procent. Vyplynulo to z dnes zveřejněných informací na webu Český statistický úřad (ČSÚ).

Podle vedoucího oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimíra Klimeše byly lednové ceny vývozu a dovozu významně ovlivněny pohybem kurzu koruny vůči euru a dolaru. Lednový nárůst vývozních i dovozních cen byl ale menší než v prosinci. Ceny v exportu v posledním měsíci loňského roku stouply meziročně o 11,4 procenta a v importu o 13,9 procenta.

Výrazný růst cen minerálních paliv v lednu v meziročním srovnání ale pokračoval, doplnil Klimeš.

Ve vývozu ceny minerálních paliv, tedy elektřiny, plynu, ropných výrobků a uhlí, meziročně narostly o 120,7 procenta. Vedle toho významně, o 41,9 procenta, stouply vývozní ceny ostatních surovin, především dřeva a kovového odpadu. O 17,6 procenta zdražily vyvážené polotovary, hlavně železo, ocel, kovové a dřevěné výrobky, a o 17,4 procenta chemikálie.

Dovozní ceny minerálních paliv se meziročně zvýšily o 104,8 procenta. Ceny polotovarů byly v dovozu proti loňskému lednu vyšší o 16,6 procenta a zdražení se týkalo zejména železa, oceli a neželezných kovů. Dovozní ceny chemikálií, zejména plastů a hnojiv, stouply o 14,7 procenta a ceny ostatních surovin, především kaučuku a dřeva, o 12,9 procenta, uvedl ČSÚ.

Meziměsíčně vývozní i dovozní ceny v lednu shodně klesly o 0,6 procenta. V obou případech na to mělo vliv zlevnění strojů a dopravních prostředků.

Témata:  ceny zboží Český statistický úřad (ČSÚ)

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy