Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ČSÚ: Meziroční růst cen výrobců v únoru dál zrychloval

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: MiZ, EuroZprávy.cz

Meziroční růst cen výrobců v únoru znovu zrychlil. V zemědělství se ceny zvýšily o 22,9 procenta po lednovém růstu o 21,4 procenta. U průmyslových výrobců zrychlil růst na 21,3 procenta z 19,4 procenta a ve stavebnictví na 8,6 procenta z 8,3 procenta. Ceny tržních služeb pro podniky byly v únoru meziročně vyšší o 4,3 procenta, zatímco v lednu o 3,2 procenta.

Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Ceny výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele.

"Meziroční růst cen výrobců v tuzemském průmyslu v únoru dále akceleroval a překonal očekávání finančního trhu a je výrazně nad prognózou centrální banky," řekl ČTK analytik Generali Investments Radomír Jáč. Za zrychlením meziročního růstu výrobních cen v průmyslu lze podle něj stejně jako v lednu vystopovat prudký růst cen v odvětví elektřiny, plynu a páry, za zmínku stojí také zrychlení růstu výrobních cen v potravinářském průmyslu.

"Více varovná je aktuální meziměsíční statistika," doplnil analytik Cyrrusu Vít Hradil. Právě výrazný cenový skok mezi lednem a únorem podle něj ukazuje, že zdražování se zdaleka nezastavilo u novoročního přeceňování, které v lednu přichází standardně, ale pokračuje silným tempem i nadále. "Na první indikace obratu směrem k lepšímu navíc stále jen marně čekáme. Zemědělské výrobky mají vzhledem k vývoji na globálních trzích 'nabito' k dalšímu zdražování," dodal.

V rostlinné výrobě ceny vzrostly o třetinu, v živočišné o 11 procent. Ceny olejnin byly letos v únoru vyšší o 44,2 procenta, obilovin o 34,3 procenta a brambor o téměř pět procent. Naopak ovoce zlevnilo o 14,5 procenta a zelenina o bezmála osm procent. Ceny skotu se zvýšily o 16,4 procenta, mléka o 13,7 procenta, drůbeže o 8,6 procenta a vejce zdražila o více než pět procent.

V průmyslu nejvíce rostly ceny v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů. "Úhrnný index významně ovlivnily ceny elektřiny, plynu a páry, které se zvýšily o 45,5 procenta, z toho elektřiny, přenosu, rozvodu a obchodu s elektřinou o 57,7 procenta," uvedli statistici. Obecné kovy a kovodělné výrobky zdražily téměř o čtvrtinu, chemické látky a výrobky o 47,5 procenta. Ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku vzrostly o 9,5 procenta.

Materiály a výrobky pro stavebnictví meziročně zdražily zhruba o pětinu. V oblasti tržních služeb pro podniky se ceny za skladování a podpůrné služby v dopravě zvýšily o 15,6 procenta, za reklamní služby a průzkum trhu o 13,9 procenta a za služby v oblasti zaměstnání o 12 procent. Zdražil i pronájem a operativní leasing a také vydavatelské, právní a účetnické služby. Více se platilo rovněž za služby v pozemní dopravě.

Ve všech čtyřech případech se ceny výrobců zvýšily i v meziměsíčním srovnání. V zemědělství to bylo o tři procenta, v průmyslu o 2,2 procenta, ve stavebnictví o 0,6 procenta a ceny tržních služeb pro podniky vzrostly proti letošnímu lednu o 1,8 procenta.

Značný meziroční růst cen v lednu pokračoval, hlavně opět u minerálních paliv

Vývozní ceny v lednu meziročně stouply o deset procent a dovozní o 12,8 procenta. Největší vliv na to mělo opět výrazné zdražení minerálních paliv, jejichž vývozní i dovozní ceny byly proti loňskému lednu více než dvojnásobné. Meziročně vzrostla zejména cena plynu, ve vývozu o více než 185 procent a v dovozu o téměř 230 procent. Vyplynulo to z dnes zveřejněných informací na webu Český statistický úřad (ČSÚ).

Podle vedoucího oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimíra Klimeše byly lednové ceny vývozu a dovozu významně ovlivněny pohybem kurzu koruny vůči euru a dolaru. Lednový nárůst vývozních i dovozních cen byl ale menší než v prosinci. Ceny v exportu v posledním měsíci loňského roku stouply meziročně o 11,4 procenta a v importu o 13,9 procenta.

Výrazný růst cen minerálních paliv v lednu v meziročním srovnání ale pokračoval, doplnil Klimeš.

Ve vývozu ceny minerálních paliv, tedy elektřiny, plynu, ropných výrobků a uhlí, meziročně narostly o 120,7 procenta. Vedle toho významně, o 41,9 procenta, stouply vývozní ceny ostatních surovin, především dřeva a kovového odpadu. O 17,6 procenta zdražily vyvážené polotovary, hlavně železo, ocel, kovové a dřevěné výrobky, a o 17,4 procenta chemikálie.

Dovozní ceny minerálních paliv se meziročně zvýšily o 104,8 procenta. Ceny polotovarů byly v dovozu proti loňskému lednu vyšší o 16,6 procenta a zdražení se týkalo zejména železa, oceli a neželezných kovů. Dovozní ceny chemikálií, zejména plastů a hnojiv, stouply o 14,7 procenta a ceny ostatních surovin, především kaučuku a dřeva, o 12,9 procenta, uvedl ČSÚ.

Meziměsíčně vývozní i dovozní ceny v lednu shodně klesly o 0,6 procenta. V obou případech na to mělo vliv zlevnění strojů a dopravních prostředků.

Témata:  ceny zboží Český statistický úřad (ČSÚ)

Související

Aktuálně se děje

30. března 2025 20:08

Zemřel Jiří Havel, herec známý z televize i dabingu

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Žloutenka v Česku na vzestupu. Odborníci varují před dalším šířením

Česká republika čelí významnému nárůstu počtu případů virové hepatitidy A, známé jako infekční žloutenka či nemoc špinavých rukou. Podle údajů Státního zdravotního ústavu bylo do 28. března 2025 zaznamenáno již 320 případů této nemoci. Tento alarmující trend navazuje na loňský rok, kdy bylo v zemi evidováno 636 nakažených, přičemž dva lidé nákaze podlehli. Vývoj naznačuje, že se infekce šíří napříč celou republikou a podle dat Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) je patrný nárůst i v dalších zemích světa.