reklama

"Z aktuálního vyjádření ministra zdravotnictví a hlavně z jeho záměru zavřít organizovaný amatérský sport ve chvíli, kdy se nadechoval k životu, je nám velmi smutno," uvedl pro ČTK předseda České unie sportu Miroslav Jansta. Jeho kolega z čela Sdružení sportovních svazů ČR Zdeněk Ertl upozornil, že se sportovní svazy a kluby ocitly v naprostém chaosu. "Během pátečního dne se začaly intenzivně připravovat na tréninky a organizované činnosti, aby pak musely rodiče zase obvolávat a vše rušit. Tohle je kocourkov a ať se nikdo nediví, že lidi odmítají disciplínu, když si z nich dělá stát blázny," prohlásil.

Oba předsedové střešních sportovních organizací upozorňují, že děti se podobně jako další lidé venku stejně scházejí a zřejmě tak budou činit ještě intenzivněji, až se v pondělí alespoň část z nich vrátí do školy. I když by se tedy při striktním dodržování opatření měli okamžitě po vyjití ze dveří školní budovy rozdělit maximálně na dvojice.

Ministr se při návrhu na omezení shromažďování řídil stanoviskem epidemiologů ze skupiny MeSES. Ti preferují aktuální prospěch z hlediska zamezení šíření koronaviru. "Epidemiologové nám možná pomohou ke zvládnutí koronavirové pandemie, ale poté pravděpodobně propukne vlna pandemie obezity nebo psychických problémů u dětí. Uvědomují si epidemiologové, že kvůli tomu vytváříme pro budoucnost velkou zátěž na zdravotnický systém? Uvědomují si, co to bude znamenat, když si děti nevypěstují návyky k pohybovým aktivitám, ale ustrnou v komfortní zóně u počítačů?" upozornil ČUS.

A Národní sportovní agentura má obdobný postoj. "Jsme jedna z posledních zemí, kde děti nemohou organizovaně sportovat a dnešní rozhodnutí expertní skupiny MeSES prohloubí negativní dopady na děti, jako je obezita, špatná psychika a nemožnost motorického vývoje. Ohromné zklamání pro český amatérský sport," uvedl pro ČTK její předseda Milan Hnilička.

Podle Jansty spočívá problém v postoji vládních představitelů ke sportu. "V Evropě je sportování mládeže a dětí prioritní oblastí. Nepřistupují k němu jako k volnočasové a zbytné aktivitě jako bohužel u nás. Je ostudou, že Česká republika, stát se sportovní historií, úspěšnými a světovými uznávanými osobnostmi sportu, takovým způsobem přistupuje ke sportu," posteskl si předseda ČUS.

NSA hodlá nadále prosazovat svůj plán na restart sportu, který by umožnil bezpečný návrat na sportoviště. "Je to náš program, na kterém spolupracovali sportovní organizace, svazy, přední odborníci a doktoři," doplnil Hnilička. O plánu měl ve středu jednat s ministrem zdravotnictví Janem Blatným, ale toho krátce před plánovanou schůzkou vystřídal ve funkci Arenberger a ze schůzky sešlo.

V úterý vládou schválené uvolnění, které ale zřejmě prakticky nezačne fungovat, tento plán vůbec nezohlednilo. Sportovci byli připraveni na pravidelné testování, které ale nemělo být potřeba. Alespoň tak o tom mluvil ministr Arenberger v pátek na tiskové konferenci. O den později organizovaný sport prakticky zavřel, ještě než se otevřel. "Takhle se chováme k fenoménu, který nás dlouhodobě a významně proslavuje v zahraničí," komentoval to Jansta.

reklama