reklama

Dva nové běžence zajistila hlídka celníků v sobotu nad ránem, kdy celníci procházeli parkoviště u dálnice D2 nedaleko státní hranice se Slovenskem a kontrolovali řidiče a jejich doklady.

"Jeden z celníků si všiml dvojice mužů přicházející od 'zelené hranice' se Slovenskem. Vzhledem k podezření, že by se mohlo jednat o nelegální běžence, rozhodli se celníci ověřit jejich totožnost," uvedla mluvčí.

Domluva s muži byla podle ní velmi složitá, poněvadž pouze jeden z nich se dokázal částečně domluvit anglicky. Muži byli promrzlí, a tak je celníci odvezli na služebnu a nabídli jim horký čaj. "Postupně se podařilo zjistit, že se jedná o Alžířana a Syřana. Alžířan neměl u sebe žádné doklady a Syřan měl evidenční kartu imigračního tábora v Srbsku," uvedla mluvčí. Oba muže si pak podle ní převzala policie.

Čtveřici běženců hlídka celníků zajistila na stejném místě i před týdnem

Zachycených lidí, kteří do země vstoupili nelegálně, na jihu Moravy loni oproti roku 2018 mírně přibylo. Policisté v Jihomoravském kraji loni zajistili 568 těchto lidí, o rok dříve jich bylo 359. Mírně se zvýšila i takzvaná tranzitní migrace, kdy ČR není cílem těchto lidí - loni policie takto zajistila 69 lidí z celkového počtu, o rok dříve 30.

reklama