Počet zemřelých nakažených koronavirem v Česku dnes překročil hranici tří set. Za dnešek zatím zemřeli tři lidé s nemocí covid-19 způsobovanou novým koronavirem, a zemřelých je tak celkem 301.
Vyplývá to z údajů zveřejněných na webu ministerstva zdravotnictví před 14:00. Případů covidu-19 bylo v Česku potvrzeno dohromady 8604. Zemřelo tak zhruba 3,5 procenta z lidí, u nichž testy nemoc prokázaly. Dvě třetiny evidovaných nakažených se již vyléčily.
V pondělí přibylo v republice 111 nových případů covidu-19, což je nejvyšší denní přírůstek od 21. dubna. Laboratoře provedly 7349 testů. Podíl nově zaznamenaných případů nákazy na počtu provedených testů tak stoupl z nedělních 0,59 procenta na 1,51 procenta, což je nejvyšší hodnota za celý květen.
Za dnešek zatím stoupl počet potvrzených případů nákazy koronavirem o 18 na 8604. Vyléčených zůstává stejně jako jich bylo podle revidovaných údajů ministerstva v pondělí, tedy 5687. Aktuální počet nemocných, což je počet případů covidu-19 po odečtení vyléčených a zemřelých, tak činí 2616. Oproti pondělku se mírně zvýšil.
Na stanici Oddělení Geriatrie a následné péče v Thomayerově nemocnici v Praze jsou nyní dva pacienti s covidem-19. Ostatní pacienti na tomto oddělení jsou covid negativní. Na geriatrii je obsazeno 87 lůžek, zákaz návštěv stále trvá. ČTK to dnes sdělil mluvčí nemocnice Petr Sulek. Od konce března bylo oddělení uzavřeno kvůli potvrzené nákaze pacientů geriatrie. Jeden nakažený, pětasedmdesátiletý muž, zemřel 25. března.
"Pozitivní pacienty máme aktuálně pouze dva, a to v rámci jedné stanice. Zbytek pacientů je negativní. Od začátku března se nám podařilo vyléčit 12 pozitivních pacientů," uvedl Sulek.
Nakažení byli léčeni podle mluvčího Thomayerovy nemocnice kombinací léčebných postupů. Mimo jiné se nakaženým seniorům podávaly léky plaquenil a azitromycin.
K dnešnímu dni je podle Sulka v Thomayerově nemocnici osm pacientů s onemocněním covid-19. Sulek dodal, že nejsou ve vážném stavu. Pět pacientů je hospitalizováno na Pneumologické klinice 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Thomayerově nemocnici, dva pacienti na oddělení geriatrie a následné péče a jeden pacient na infekčním oddělení.
Pro pacienty s nákazou novým koronavirem je nyní v nemocnici vyhrazeno 15 karanténních lůžek. V březnu a dubnu to bylo asi 30 míst na plicní klinice či na oddělení ARO.
Nemocnice v neděli 22. března informovala o tom, že nechala testovat 25 seniorů, kteří byli na stanici oddělení následné péče hospitalizováni. Výsledky testů byly nejprve negativní, ve středu 25. března nemocnice potvrdila 13 nakažených. Na začátku dubna se pozitivní test ukázal u dalších 11 pacientů. Nákaza se také prokázala u celkem osmi zdravotních sester a jedné lékařky z tohoto oddělení. Podle dřívějších informací na webu nemocnice se zaměstnankyně léčily v domácí karanténě. Celkově má oddělení geriatrie a následné péče 240 lůžek a působí zde 100 zaměstnanců, uvádí nemocnice na svých webových stránkách.
Plaquenil je lék s hydroxychlorochinem, který je v Česku registrovaným medikamentem a mnohé české nemocnice ho pro pacienty s covid-19 používají od počátku nákazy. Léky s hydroxychlorochinem nasazují například také lékaři v USA. Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) se plaquenil primárně používá k léčbě malárie, revmatoidní artritidy nebo lupusu.
Azitromycin je podle SÚKL indikovaný lékaři k léčbě některých infekcí vyvolaných mikroorganismy, tedy například k léčbě chronického zánětu průdušek a zápalu plic.
Související
3. listopadu 2024 11:46
28. října 2024 19:26
22. října 2024 18:04
15. října 2024 9:33
14. října 2024 10:32
10. října 2024 9:45