Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Demokracie v Česku? Minář to vidí černě, obul se do Zemana a Babiše

Demonstrace proti Babišovi na Letné
Demonstrace proti Babišovi na Letné
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Demokracie v Česku je podle organizátora nynějších demonstrací Mikuláše Mináře nemocná a nevzkvétá. Pokud by vrcholní politici respektovali její pravidla, k protestům by nebyl důvod. Minář to dnes uvedl v sídle Senátu na konferenci věnované třicetiletému vývoji po pádu komunistického režimu v někdejším Československu.

"Snažíme se, aby ta demokracie byla normální, aby tady platily určité normy. My neděláme revoluci, my děláme antirevoluci, protože se nesnažíme měnit systém, ale bránit systém před těmi, kteří porušují základní pravidla toho systému," uvedl Mikuláš Minář. Zmínil v této souvislosti respekt k ústavě, nezávislé justici a veřejnoprávním médiím.

"Pokud by vrcholní politici respektovali ta pravidla, tak nikdo neprotestuje," podotkl organizátor protestů, které jsou namířeny proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a prezidentovi Miloši Zemanovi. "Demokracie je dneska nemocná, není bezúdržbová. Je to zahrada, která vyžaduje naši péči, a pokud se o ni nepečuje, zaroste plevelem a křovím. Myslím, že je na čase pustit se do pořádné kultivace," uvedl Minář.

Spolu s dalšími aktéry debaty se Minář v zásadě shodoval na tom, že Česko je po 30 letech bohatou a svobodnou zemí, jak uvedl například někdejší studentský aktivista z roku 1989 Pavel Lagner. "Země vzkvétá, ale jen v něčem a pro někoho," uvedl Minář s poukazem na to, že část obyvatel patří mezi ohrožené chudobou. Podle zakladatele pražských hudebních festivalů Davida Gaydečky je ale třeba neplést si svobodu se zůstatkem na bankovním účtu, i když míra osobního očekávání řady lidí nebyla v polistopadovém vývoji naplněna.

"Svoboda se nesmí protrpět. Možná v tomto okamžiku trochu trpíme, ale musíme svobodu bránit a musíme svobodu žít," uvedl místopředseda Senátu Jan Horník.

„(…) Mám motto: svoboda se nesmí protrpět. Možná v tomto okamžiku trochu trpíme, proto musíme svobodu bránit a zejména musíme svobodu žít,“ uvedl při zahájení místopředseda Senátu @HornikJan . Konferenci sledujte online ? https://t.co/rwZwLRtlXe. #30letsvobody pic.twitter.com/sedooFSvAF

— Senát Parlamentu ČR (@SenatCZ) November 15, 2019

Někdejší disident, bývalý český premiér a expředseda Senátu Petr Pithart poukázal na vizi německého filozofa Ralfa Dahrendorfa, podle něhož lze politický systém změnit za šest měsíců, ekonomickou transformaci provést za šest let, ale k vytvoření občanské společnosti jako kotvišti ústavní demokracie je třeba 60 let. "Jsme v půli se svou poutí, nezoufejme," řekl Pithart.

Rok 1989 byl podle Pitharta rokem zázraků. "Nikdo netušil, že se ten zvenčí mohutný blok (socialistického zřízení) zhroutí tak rychle a tak snadno," uvedl. V Česku tomu podle Pitharta na podzim roku 1989 pomohly jak symboly československých a českých dějin, tak příklad obyvatel socialistické části Německa, kterým bylo po umožněno odejít na Západ.

Témata:  Senát Parlamentu České republiky Andrej Babiš Pithart Petr Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář 30 let od sametové revoluce

Související

Aktuálně se děje

8:25

Tomáš Vartecký se jde léčit. Upřímná zpověď o velkých problémech

Loni to nebyla hudba, čím Tomáš Vartecký plnil stránky médií. A hudba to není ani na začátku letošního roku, kdy na sociálních sítích zveřejnil zásadní oznámení. Vartecký prozradil, že se potýká s velkými problémy, které si vynutily přerušení činnosti. Podle některých médií nastupuje do léčebny. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy