Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dlužníci se mohou začít připravovat na milostivé léto, pomůže jim web

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Lidé, kteří mají exekuce na dluhy u veřejných institucí a chtějí od září využít milostivého léta k oddlužení, se už mohou na akci připravovat. Zjistit by si měli výši původního dluhu, který zbývá srovnat. Případně by se měli objednat do odborné poradny. Seznámit by se měli také s přesným postupem. Vyzvali k tomu dnes pracovníci Charity ČR, která pro zájemce připravila webové stránky s informacemi. K dispozici je sedm desítek charitních poraden. Pomoc nabízejí i další organizace.

Druhé kolo milostivého léta začne 1. září a potrvá do konce listopadu. Při splacení původního dluhu u veřejných institucí a odměny exekutorovi se dlužníkovi odpustí úroky, penále a další platby. Exekuce skončí.

"Je potřeba si zjistit, jaké mám exekuce, a to už teď. Už teď se objednat do odborných poraden, předchystat si dopis či e-mail exekutorovi," uvedla manažerka Charity ČR Iva Kuchyňková.

Na webu www.charita.cz je odkaz na milostivé léto v horní liště. Pracovníci připravili dvouminutové video i informace o podmínkách a postupu. K dispozici bude i formulář, který je možné exekutorovi zaslat. V seznamu si pak lidé mohou najít poradnu, která je nejblíž jejich bydlišti.

První milostivé léto se konalo od loňského 28. října do letošního 28. ledna. Využily ho desetitisíce dlužníků. Od 1. září do konce listopadu se uskuteční druhé kolo. Bude v něm možné zbavit se dluhů u samospráv, úřadů, státních fondů, škol, městských či státních a polostátních firem, zdravotních pojišťoven, Českého rozhlasu či České televize. Týká se to exekucí, které začaly před loňským 28. říjnem. Dlužník musí exekutorovi písemně sdělit, že žádá o zahájení postupu podle pravidel milostivého léta. Může požádat o sdělení výše původní dlužné částky, kterou má ještě uhradit. Exekutor má odpovědět do 15 dnů. O kolik dnů lhůtu překročí, o tolik se pak dlužníkovi prodlouží čas na splacení. Odměna exekutorovi proti minulé oddlužovací akci stoupne z 908 na 1815 korun. Zapojit se nemohou lidé v insolvenci.

Na exekutora by se lidé měli kvůli milostivému létu obrátit a původní dluh splatit až po 1. září. "Rádi bychom, aby milostivé léto využilo co nejvíc lidí. Když budou pak hradit platbu na milostivé léto, je nutné, aby o tom byl exekutor informovaný. V předchozí akci se často stalo, že si lidé mysleli, že stačí uhradit jistinu. Bohužel to spadlo do běžných plateb, exekutor uplatnil penále. Bylo tam pak velké zklamání. Je nutné postupovat tak, že si vyžádám po exekutorovi vyčíslení, informuji ho v e-mailu či dopisu, že uplatňuji milostivé léto. Když platím jistinu, musím u platby uvést, že je na milostivé léto," popsala Kuchyňková.

V minulém milostivém létě se na poradny Charity ČR obrátilo přes sedm stovek zadlužených. Podle Kuchyňkové mnoho z nich nemohlo kvůli nedostatku peněz akce využít a některým pomohl Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové. Nakonec se s pomocí charitních pracovníků oddlužilo 239 lidí.

Dárci mohou přispět i nyní. Ozvat se mohou na adresu tiskove@charita.cz. Zaměstnanci je pak propojí s konkrétním člověkem, který potřebuje pomoc. Kuchyňková nevyloučila, že si dlužníci na splacení peníze i půjčí. Varovala před rychlými půjčkami s vysokými úroky. Zmínila, že své pracovníky mohou podpořit i zaměstnavatelé zaměstnaneckou půjčkou.

Témata:  milostivé léto dluhy

Související

Aktuálně se děje

21. února 2025 19:31

Dara Rolins dala košem muži, který jí zásadně pomohl v hudební kariéře

Dara Rolins vděčí za to, kým dnes je, i hitmakerovi Jiřímu Zmožkovi. Právě on je totiž autorem nesmrtelného duetu Zvonky štěstí, který zpěvačka nahrála s legendárním Karlem Gottem. Všechny proto překvapilo, že se nezúčastnila Zmožkova koncertu. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Daně, ilustrační fotografie

Daňové přiznání za rok 2024: Do kdy jej podat a jak jej zaplatit?

Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob je povinností pro každou fyzickou osobu, která má daňovou povinnost v České republice, a to jak pro rezidenty, tak pro nerezidenty, přičemž u nerezidentů se vztahuje pouze na příjmy plynoucí ze zdrojů v ČR. Při podávání přiznání musíte zahrnout všechny příjmy, s výjimkou těch, které jsou od daně osvobozené, nebo těch, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby.