Dlužníkům budou odpuštěna penále ve výši téměř 1,3 miliardy korun při splacení původního dluhu na pojistném. Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) již zaplatily dluhy ve výši 630 milionů korun, zatímco částka u firem se vyčísluje.

Ředitel České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) František Boháček upozornil, že doba neplacení odvodů OSVČ se jim nepočítá do nároku na penzi, což může mít vliv na výši jejich budoucího důchodu.

Třetí kolo milostivého léta, které trvá od začátku července do konce listopadu, umožňuje dlužníkům srovnání dluhů na sociálních odvodech bez penále. Tato akce se nevztahuje na případy, kdy jsou odvody, penále a exekuční náklady vymáhány soudním exekutorem, a dlužníci se do ní mohou přihlásit pouze přes ePortál ČSSZ.

Ministr Jurečka zdůraznil, že dluhy samotné se lidem neodpouštějí a musejí je srovnat, ale nemusejí platit penále. K 12. září téměř 143 000 živnostníků využilo tuto možnost, a odpustí se jim přibližně 650 milionů korun. Splatili však již kolem 630 milionů korun.

Kromě toho se do akce zapojilo více než 32 000 zaměstnavatelů, kteří nebudou muset platit penále ve výši zhruba 628 milionů korun, přičemž celková částka, kterou státu doplatí, ještě není vyčíslena. Celkem 402 000 dlužníků na odvodech má možnost využít milostivé léto, přičemž více než dvě pětiny z nich to už udělaly.