I ve druhém kole bylo možné se zbavit dluhů u samospráv, úřadů, státních fondů, škol, městských či státních a polostátních firem, zdravotních pojišťoven, Českého rozhlasu či České televize. Tříměsíční akce se vztahovala jen na exekuce, které začaly před loňským 28. říjnem. Nebyla pro lidi v insolvenci.

Podle expertů na dluhovou problematiku řada dlužníků neměla na splacení peníze. Vymanit se z dluhů jim pomohly prostředky ze sbírky společnosti Člověk v tísni (ČvT) a dalších organizací. Některým lidem poskytl půjčku na splacení zaměstnavatel.

Třeba ve Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP) mohlo podle mluvčí Viktorie Plívové milostivého léta tentokrát využít na 190.000 klientů, kteří dlužili na pojistném přes 11 miliard korun. Dalších 14 miliard představuje penále, které bylo možné odpustit. Výsledky pojišťovna zveřejní. Do oddlužovací akce se zapojily i některé banky, které umožnily svým dlužníkům splatit dluhy úroků a poplatků.

Ministerstva práce a financí pro příští rok připravují také své obdoby milostivého léta. V resortu práce by se akce týkala dluhů na sociálních odvodech, v resortu financí daňových nedoplatků. Při splacení ve stanovené lhůtě by stát úroky či penále odpustil. Návrhy zákonů projedná vláda a Parlament.