Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Do druhé změny času v roce 2024 zbývají jen hodiny. Noc se nám protáhne

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Depositphotos

Zejména děti jsou u vytržení, protože tradiční dvoudenní víkendové volno se jim tentokrát pořádně protáhne. Konkrétně o tři dny a ještě hodinu k tomu. Na víkend totiž navazuje státní svátek 28. října a dva dny podzimních prázdnin. V noci na zítra se navíc "příznivě" mění čas. Noc bude o hodinu delší. 

Čas se mění dvakrát do roka, přičemž říjnová změna je ta příznivější, jelikož prodlužuje poslední říjnovou neděli o hodinu. Letní čas skončí během nadcházející noci v 02:59:59 a ručičky se v tu chvíli vrátí na 02:00:00. 

Probíhající víkend tak sám o sobě bude o hodinu delší, ovšem letos na něj ještě přímo navazuje státní svátek Den vzniku samostatného československého státu, který připadá na 28. října. Volno se nám tak protáhne ještě o dalších 24 hodin. Děti navíc mají v úterý a ve středu dvoudenní podzimní prázdniny. 

Historie změny času u nás je zásadně spojena s oběma světovými válkami. Poprvé byl, tehdy ještě v Rakousku-Uhersku, letní čas zaveden v roce 1916 a uplatňoval se až do závěrečného válečného roku 1918.

Poté se vrátil až za druhé světové války, kdy v protektorátu platil nepřetržitě více než dva a půl roku od dubna 1940. Následně se střídal se standardním pásmovým časem až do roku 1949.

Definitivně se u nás letní čas uchytil v roce 1979, kdy se ustálila i noc ze soboty na neděli během posledního březnového víkendu jako okamžik změny. Od roku 1996 je v souladu s celou EU zaveden až do října, v Česku do té doby končil v září. 

Témata:  změna času

Související

Aktuálně se děje

21. února 2025 17:25

Za zimním počasím vyražte na hory. Zvláštní bude situace na Šumavě

Nejmrazivější epizoda probíhající zimy je sice za námi a pozvolna se otepluje, ale na horách bude nadcházející víkend stále zimní. Uvedl to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Meteorologové však upozornili, že sněhové podmínky jsou v různých oblastech odlišné. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Daně, ilustrační fotografie

Daňové přiznání za rok 2024: Do kdy jej podat a jak jej zaplatit?

Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob je povinností pro každou fyzickou osobu, která má daňovou povinnost v České republice, a to jak pro rezidenty, tak pro nerezidenty, přičemž u nerezidentů se vztahuje pouze na příjmy plynoucí ze zdrojů v ČR. Při podávání přiznání musíte zahrnout všechny příjmy, s výjimkou těch, které jsou od daně osvobozené, nebo těch, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby.