Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Do roku 2050 bude v Praze žít milion cizinců

Praha, ilustrační foto
Praha, ilustrační foto
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Počet cizinců v Praze dlouhodobě roste a podle analýzy Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) by mohl do roku 2050 dosáhnout téměř milionu. I když jsou Češi k příchodu dalších cizinců spíše zdrženliví, vedení města uvedlo, že Praha je na tento nárůst dobře připravena. Magistrát zdůraznil, že cizinci jsou pro město klíčovou pracovní silou.

Mezi lety 2001 a 2022 se počet cizinců v Praze zvýšil ze 61.000 na 345.000 a IPR předpokládá, že tento trend bude pokračovat i v budoucnosti, i když se tempo růstu zpomalí. Odhaduje se, že do roku 2050 bude v Praze 598.000 až 920.000 cizinců.

Podíl cizinců v Praze je výrazně vyšší než celostátní průměr, přičemž aktuálně tvoří 40 procent všech cizinců v Česku. Nejvíce zastoupeni jsou lidé z Ukrajiny, Slovenska a Ruska, ale významnou část tvoří také Vietnamci. Roste i počet lidí přicházejících z Rumunska, Bulharska, Indie a Filipín, uvedl IPR.

Magistrát zdůraznil, že cizinci měli za posledních 20 let zásadní vliv na populační vývoj Prahy. Bez nich by počet obyvatel stagnoval nebo mírně klesal. Přicházejí především lidé v produktivním věku, kteří jsou nezbytní pro pracovní trh.

Podobný nárůst cizinců zaznamenávají i další evropská města. Cizinci tam nacházejí pracovní příležitosti, které místní obyvatelé nechtějí vykonávat, jako jsou stavebnictví, úklidové služby nebo pohostinství. Mnozí cizinci však pracují i v manažerských a IT profesích.

Navzdory ekonomickým přínosům jsou Češi vůči příchodu dalších cizinců zdrženliví, což ukazují sociologické průzkumy. Tyto postoje se dlouhodobě příliš nemění a jsou srovnatelné s názory na přijímání uprchlíků. Praha je však na očekávaný nárůst cizinců dobře připravena, zdůraznil magistrát. 

Témata:  Praha

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy