Dočasná víza jejich držitelům otevírají i přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce. Na zdravotní pojištění mají běženci nárok nejvýše 150 dnů od udělení víza.

Cizinecké policii se ve středu nahlásilo 1854 lidí a od únorového začátku války 410.039 uprchlíků. Na policii nemusí hlásit pobyt děti mladší 15 let, kterých je mezi běženci podle statistik ministerstva asi třetina. Z dospělých je pak 72 procent žen. Podle dat ze zápisů do škol příchozích z Ukrajiny v Česku zůstává méně než 300.000. Ministerstvo práce a sociálních věcí ve středu uvedlo, že přes 101.000 z nich si našlo v Česku práci. Údaj podle něj vychází z informací, které má úřad práce od zaměstnavatelů.

Počet dočasných víz vydaných Ukrajincům v ČR je v posledních třech týdnech podobný. V pondělí a středy přesáhl tisícovku, v úterý a čtvrtky jich bylo kolem 500 a v pátky okolo 800. O víkendových dnech bylo vydaných víz maximálně několik desítek, minulý víkend Česko poprvé neudělilo od začátku rusko-ukrajinské války ani jedno vízum dočasné ochrany.