reklama

Reálný počet uprchlíků pobývajících v ČR je nižší, někteří se totiž vracejí zpět na Ukrajinu nebo odjíždějí do jiných zemí. Podle posledního vyjádření ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) je v republice méně než 300.000 běženců.

Cizinecké policii se v pátek ohlásilo 1939 uprchlíků, dohromady od únorového začátku války registruje přes 414.000 běženců. Pobyt nemusí hlásit děti mladší 15 let, kterých je mezi běženci podle statistik ministerstva asi třetina. Z dospělých je pak víc než 70 procent žen. Podle ministerstva práce a sociálních věcí si v Česku dosud našlo práci přes 101.000 ukrajinských uprchlíků.

Dočasná víza jejich držitelům otevírají i přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce. Na zdravotní pojištění mají běženci nárok nejvýše 150 dnů od udělení víza.

Počet udělených víz se liší podle dne, kdy jsou vydávána, v pátky se v posledních týdnech pohyboval okolo 800. V úterky a čtvrtky činil zhruba 500, v pondělky a středy pak většinou přesahoval tisícovku. O víkendových dnech bývá vydaných víz jen maximálně několik desítek, minulý víkend Česko poprvé neudělilo od začátku války ani jedno vízum dočasné ochrany.

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) na začátku července oznámil, že od zahájení ruské invaze odešlo z Ukrajiny 8,8 milionu lidí a 3,3 milionu se zase na Ukrajinu vrátilo. V různých evropských zemích zůstalo podle úřadu 5,6 milionu běženců z Ukrajiny. Většina uprchlíků zamířila do Polska. Podle polské pohraniční stráže do země přišlo za dobu války skoro 5,4 milionu lidí z Ukrajiny, ale více než 3,5 milionu lidí mezitím odcestovalo zpět na Ukrajinu.