reklama

Covid-19 se podle vedení domova nejdříve objevil u několika zaměstnanců. Po konzultaci s hygieniky bylo v úterý provedeno plošné testování, výsledky přišly o den později večer. Klientů s jasnými příznaky bylo nejdříve deset a pracovníci je izolovali od ostatních. "Po testování se ale zjistilo, že pozitivních je dalších 82 klientů," dodal Kyzlink.

Zařízení potřebuje v dalších dvou týdnech dočasně obsadit pozice, které jsou nyní volné kvůli výpadku nakažených zaměstnanců. O pomoc žádá přátele domova a dobrovolníky, kteří mají zkušenost s péčí o seniory a případně již mají za sebou onemocnění koronavirem, a je tedy u nich riziko nakažení téměř zanedbatelné.

Domovu scházejí hlavně zdravotní sestry, pečovatelé, pracovníci na úklid a do kuchyně. "Abychom byli schopni zajistit plnohodnotný provoz bez jakéhokoliv omezení, tak bychom potřebovali do svých řad zaměstnat na přechodnou dobu dobrovolníky v počtu alespoň 20 lidí, a to minináně na 14 dní," uvedl ředitel.

Dobrovolné je podle něj na věci to, že by se tito lidé byli ochotni vystavit možnému riziku nákazy v zařízení, kde byl covid-19 potvrzený. Podle Kyzlinka však toto riziko není větší než jinde, kde se lze potkat s nakaženým člověkem bez příznaků, třeba na nákupu či v rodině. "Ale jinak se samozřejmě jedná o pracovní pozice honorované, se zajištěním stravy na pracovišti, veškerých osobních ochranných pomůcek a tak dále," dodal.

Klienty a zaměstnance musejí domovy pro seniory a další pobytová zařízení povinně testovat od středy každých pět dní. Zařízení ve Voděrádkách bylo podle ředitele plošeně testováno ještě před tímto datem po konzultaci s hygieniky.

reklama