Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dušek: Epidemie na podzim poroste, neměla by ale zatížit nemocnice

Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem
Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

S návratem lidí do zaměstnání a dětí do škol začne epidemie covidu-19 růst. Vývoj by ale neměl být tak dramatický jako loni. I při vysoce rizikovém scénáři vývoje by v nemocnicích mohlo být v druhé polovině září kvůli covidu kolem 500 lidí, z toho necelá stovka na jednotkách intenzivní péče.

ČTK a České televizi to dnes řekl ředitel Ústavu statistických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Letos v březnu, kdy epidemie Česko silně zasáhla, bylo v nemocnicích přes 9000 lidí. Rizikem pro podzim je podle Duška asi 440.000 lidí nad 60 let, kteří nejsou očkováni ani neprodělali onemocnění, a nedostatečná proočkovanost mladší populace.

Epidemie covidu-19 nyní podle Duška vykazuje dobrá čísla a v různých ukazatelích má stejné nebo lepší hodnoty než loni touto dobou. Epidemie podle něj stagnuje, nákazy se šíří hlavně mezi mladými lidmi od 16 do 30 let. Tři čtvrtiny nových případů se týkají lidí, kteří nejsou očkovaní, a denní přírůstky ve zranitelné populaci jsou v jednotkách případů. Takzvané incidenční číslo, které udává týdenní počet nově nakažených v přepočtu na 100.000 obyvatel, se třetí den po sobě drží pod hodnotou 12.

S podzimním počasím, návratem lidí z dovolených a dětí do škol odborníci očekávají zhoršení epidemie. "Návrat velké masy lidí do běžného života nevyhnutelně povede k tomu, že nákazy porostou," uvedl Dušek. Je podle něj otázkou, jak velký nárůst to bude a jaký dopad bude mít.

V Česku je podle dat ÚZIS stále asi 533.000 lidí ve věku nad 65 let, kteří nejsou očkováni. Z toho zhruba 97.000 prodělalo onemocnění a chrání je imunita. "Máme tu asi 440.000 lidí v relativně vyšším věku, kteří mají potenciál k tomu, aby byli nakaženi. Vážnější stav lze očekávat u 50 až 60 procent z nich," poznamenal Dušek. Pro to, aby epidemie nedosáhla rizikového scénáře, by bylo podle něj potřeba, aby se i tito lidé nechali očkovat a aby se zvýšila proočkovanost i u mladší generace a lidí středního věku.

Riziko vidí odborníci také v nízké proočkovanosti v některých okrajových částech země. Podle Duška by tam mohla vzniknout ohniska šíření nákazy.

Vývoj epidemie se projeví zhruba deset až 14 dní po návratu. Dopad na nemocnice bude zřejmý spíše až ke konci září. Vakcinace nechrání před nákazou na 100 procent, ale brání těžkému průběhu onemocnění. Realistický scénář vývoje podle Duška ukazuje, že dopad na nemocnice by měl být zvládnutelný.

Nynější vývoj podle Duška sleduje spíše optimistický scénář. "Vstupujeme do podzimu s velmi dobrými čísly, máme vysokou proočkovanost," konstatoval. V populaci nad 18 let má 69 procent lidí alespoň jednu dávku očkování, nebo je k očkování aspoň registrováno. Ve věkových kategoriích od 16 do 39 let se toto číslo pohybuje nad 50 procenty, u dětí mezi 12 a 15 lety dosahuje asi 30 procent. Jako klíčovou hranici označují odborníci 70procentní proočkovanost.

Témata:  COVID-19 koronavirus

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 20:44

Stoltenberg: Vojáci NATO v Polsku vysílají signál, že Aliance bude bránit všechny své členy

Vojáci NATO v Polsku vysílají signál, že Aliance bude bránit všechny své členy. Prohlásil to v úterý na návštěvě Polska generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy