Letošní sezona se také povede ve znamení šetření, oproti loňsku si rodiny vyčlenily na dovolenou v průměru o 2000 korun na člověka méně.

Češi se chtějí letos držet v Česku. Podle průzkumu se bojí o zdraví, chtějí šetřit a neláká je přesun na větší vzdálenost. Navíc téměř polovina těch, kteří plánují dovolenou v Česku, mají chuť podpořit místní podniky. Téměř nikdo ve výzkumu neuvedl, že z představy dovolené v Česku pociťuje vztek, znechucení či nudu.

Hitem letošní dovolené bude podle výsledků průzkumu chataření. Ve vlastní chatě hodlá volno trávit pětina lidí, v pronajaté 42 procent. "Popularita chataření výrazně vzrostla, v čemž může hrát roli i snaha zůstat se svojí rodinou dál od davů a možné nákazy," uvedl ředitel výzkumu společnosti Behavio Vojtěch Prokeš.

Nejoblíbenější lokací bude letos Šumava (v průzkumu 30 pct), pak Krkonoše (18), Jeseníky (17), Beskydy (15), Český ráj (15), České Švýcarsko (13), Lipno (10) a Máchovo jezero (8). Češi se chtějí ve větší míře věnovat sportu, projet se na kolech, bruslích, koupat se, zajít na dobré jídlo a navštívit hrady či zámky.

Většina lidí (52 pct) plánuje týdenní dovolenou, o dvoutýdenní a delší uvažuje 32 procent lidí. Na cestovní kanceláře se budou Češi letos obracet málokdy, 82 procent lidí si hodlá vše zařídit na vlastní pěst až přijde čas.

Průzkum také ukázal, že se pandemie koronaviru přímo dotkla 18 procent Čechů. Přišli o letenky či zaplacené zájezdy a většinou stále čekají, jak se jejich žádost vyřeší.

Průzkum se konal online mezi 20. a 22. dubnem na vzorku 1300 lidí.