Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Epidemie chřipky přetrvává, data o počtu nemocných zkreslily dny volna

Nachlazení, ilustrační fotografie
Nachlazení, ilustrační fotografie
Foto: ielement.cz

Epidemie chřipky podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) dál přetrvává. Nemocných s akutními infekcemi dýchacích cest je za uplynulý týden asi o čtvrtinu méně než za předchozí týden, na 100.000 obyvatel jde o 1770 případů. Hlášené údaje ale zkreslily dny volna, ve kterých lidé k lékaři často nechodí nebo vyhledají pohotovost. SZÚ o tom dnes informoval v tiskové zprávě.

"V České republice nadále probíhá epidemie akutních respiračních infekcí včetně chřipky. Statistický pokles nemocnosti neodpovídá reálné situaci, hlášení výskytu musíme kvůli dnům volna brát s rezervou," uvedl vedoucí Oddělení infekčních nemocí SZÚ Jan Kynčl. V letech, kdy chřipková epidemie ještě před Vánoci nezačala, bývá podle Kynčla pokles ještě větší.

Nejvíc nahlášených nemocných ubylo mezi dětmi ve věku šest až 14 let, které měly vánoční prázdniny. "Data nemocnosti jsou ale významně ovlivněna vánočními a novoročními svátky, kdy mnozí nešli s infekcemi k lékaři, a nedostali se tak do systému hlášení infekcí, případně jejich stav řešili lékaři na pohotovostech, které se standardně do hlášení nezapojují," uvedl SZÚ v tiskové zprávě.

Vysokou nemocnost aktuálně hlásí Jihomoravský, Moravskolslezský, Jihočeský kraj, Vysočina, Liberecký a Pardubický kraj. "V současnosti se nadále uplatňuje několik původců akutních respiračních onemocnění, kteří vedle sebe ve vyšší míře cirkulují v populaci, zejména viry chřipky a SARS-CoV-2. Aktivita RS virů se snižuje," doplnil ústav.

U chřipkových onemocnění, která tvoří jen část z hlášených akutních infekcí dýchacích cest, nemocných asi o čtyři procenta přibylo. Nejvyšší nárůst je mezi dospělými ve věku 25 až 64 let, kterých je hlášeno proti minulému týdnu zhruba o 28 procent víc.

Závažných případů chřipky, které vedly k hospitalizaci nemocného na jednotce intenzivní péče, bylo v aktuální sezoně 75, z nich 18 zemřelo. Čtyři z hospitalizovaných byly děti do pěti let, 46 senioři nad 64 let. "Úmrtí na závažný průběh chřipkové infekce máme hlášena především u osob ve věku nad 65 let, kdy šlo o 16 případů," uvedl SZÚ. Zbývající dva případy byli dospělí ve věku 25 až 64 let.

Témata:  chřipka

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 18:45

Policie brzy uzavře případ Vrbětice. Rakušan řekl, že vyšetřování finišuje

Policie by v květnu mohla uzavřít vyšetřování explozí v muničních skladech ve Vrběticích. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v nedělním vydání pořadu Otázky Václava Moravce potvrdil, že policejní vyšetřování finišuje. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy