Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Epidemie covidu potřetí v řadě klesla, hospitalizovaných je méně než 800

Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem.
Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem.
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Epidemie koronaviru v Česku potřetí v řadě zpomalila. V sobotu přibylo 470 potvrzených případů nákazy, o sto méně než před týdnem. Počet hospitalizovaných klesl pod 800, což se stalo naposledy před měsícem. Na 100.000 obyvatel připadá za posledních sedm dní 120 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Na začátku týdne bylo v nemocnicích s covidem téměř 1200 lidí. Od té doby počet pacientů pravidelně klesá. Nyní jich je 771, nejméně od 19. července. Je ale možné, že údaje z posledních dní se při dalších aktualizacích ještě změní. V těžkém stavu je 30 lidí, to je naopak proti začátku týdne nárůst o čtyři pacienty.

Laboratoře v sobotu provedly přibližně 2100 testů, zhruba o 400 méně než před týdnem. Pozitivita stoupla pouze u nejpočetnějších diagnostických testů, které podstupují lidé s příznaky nemoci. Covid odhalila třetina vzorků. V případě preventivních a epidemiologických testů, které se dělají například kvůli kontaktu s nakaženým, byla pozitivita proti minulé sobotě nižší.

Incidenční číslo se okolo 120 drží už více než týden a mění se jen minimálně. Nejvyšší zůstává v Praze, kde na 100.000 obyvatel připadá za posledních sedm dní 149 nakažených. Naopak na Vysočině má incidence hodnotu 95. V žádném jiném českém kraji se pod sto nedostala.

Od začátku epidemie v březnu 2020 bylo v zemi potvrzeno 4,02 milionu případů nákazy koronavirem. Do tohoto počtu nejsou zahrnuty případy, kdy se někdo nakazil opakovaně. Podezření na opakovanou nákazu je více než 300.000. S koronavirem dosud zemřelo 40.719 lidí.

Proti těžkému průběhu chrání podle odborníků očkování. Zdravotníci v sobotu aplikovali 1043 dávek vakcíny, což byl trojnásobný zájem proti předchozímu týdnu. Až na výjimky si lidé přišli pro posilující dávky. První posilující dávku dostalo 158 lidí, druhou pak 865 lidí.

Plně naočkováno proti covidu bylo v Česku dosud téměř 6,89 milionu lidí. První posilující dávku dostalo 4,29 milionu lidí, druhou pak téměř 122.000 lidí.

Témata:  COVID-19 koronavirus

Související

Aktuálně se děje

9:11

O Bidenově rozhodnutí nevěděl ani jeho syn. O odchodu z kandidatury informoval jen dva lidi

Oznámení o odchodu amerického prezidenta Joea Bidena z kandidatury za znovuzvolení pracovníky Bílého domu šokovalo. Ještě několik minut před zveřejněním jeho rozhodnutí o něm věděli pouze tři lidé – sám prezident a jeho dva poradci. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy