Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Epidemie covidu v ČR v uplynulém týdnu poprvé od konce července zrychlila

Test na přítomnost nemoci covid-19
Test na přítomnost nemoci covid-19
Foto: Pixabay

Epidemie koronaviru v Česku v uplynulém týdnu poprvé od konce července zrychlila. Za posledních sedm dní odhalily laboratoře 13.007 případů nákazy, zhruba o 300 více než o týden dříve. Testuje se přitom o něco méně. Počet hospitalizovaných naopak od minulého týdne klesl o více než 200 pacientů. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Denní nárůsty nově nakažených v mezitýdenním srovnání od konce července až do víkendu pravidelně klesaly. V sobotu, v úterý a ve středu ale zaznamenaly laboratoře nárůst. Ve čtvrtek pak přibylo 1900 potvrzených případů, což byl sice pokles, ale pouze o 32 nakažených.

Zájem o testy nepatrně klesl. Za uplynulých sedm dní jich laboratoře provedly zhruba 49.000, o tisíc méně než o týden dříve. Vyšší byla většinou jejich pozitivita. U preventivních testů činí sedmidenní průměr 8,22 procenta, před týdnem to bylo 8,03 procenta. V případě nejpočetnějších diagnostických testů, které podstupují lidé s příznaky nemoci, vzrostl průměrný podíl pozitivních vzorků o procentní bod na 32,5 procenta. U epidemiologických testů, které se dělají například kvůli kontaktu s nakaženým, je průměrná pozitivita bezmála 20 procent, to je o 1,5 procentního bodu více než minulý týden.

Na 100.000 obyvatel připadá za posledních sedm dní 122 nakažených. Takzvané incidenční číslo se od minulého týdne zvýšilo pouze nepatrně o tři. Nejvyšší zůstává nadále v Praze. Na 100.000 Pražanů je v uplynulém týdnu 154 nakažených. Naopak na Vysočině je incidence 93. V žádném jiném českém kraji se už pod stovku nedostala.

V nemocnicích je nyní 902 pacientů s covidem, před týdnem jich bylo více než 1100. Počet hospitalizovaných v těžkém stavu se snížil o čtyři na 30.

S koronavirem dosud v Česku zemřelo 40.700 lidí. V uplynulém týdnu bylo obětí 65, o týden dříve 71. Údaje z posledních dní ale obvykle při dalších aktualizacích rostou. "Vykazování úmrtí má určité zpoždění oproti reálnému stavu z důvodu validace a uzavírání případů krajských hygienických stanic," uvedlo ministerstvo.

Proti těžkému průběhu covidu chrání podle odborníků očkování. Za poslední týden ho absolvovalo 30.605 lidí, téměř 24.000 z nich si přišlo pro druhou posilující dávku. Zájem o vakcinaci byl prakticky stejný jako o týden dříve. Plně naočkováno proti covidu bylo v Česku dosud téměř 6,89 milionu lidí. První posilující dávku dostalo 4,29 milionu lidí, druhou pak zhruba 113.500 lidí.

Od začátku epidemie v březnu 2020 bylo v zemi potvrzeno 4,02 milionu případů nákazy koronavirem. Do tohoto počtu nejsou zahrnuty případy, kdy se někdo nakazil opakovaně. Podezření na opakovanou nákazu je více než 299.000.

 

Témata:  COVID-19 koronavirus

Aktuálně se děje

12. dubna 2024 21:14

Lévy: Jsme ve třetí světové válce. Západ dělá stejnou chybu, jako za Hitlera

Francouzský filozof a filmař Bernard-Henri Lévy, významná osobnost ve francouzské intelektuální a politické sféře, varuje, že politici by si měli uvědomit, že svět se momentálně nachází uprostřed třetí světové války. Tato výzva zazněla v jeho nedávném rozhovoru pro web eurointegration.com.ua, kde 75letý Lévy upozornil na naléhavost situace.

Zdroj: Kateřina Skálová

Další zprávy