reklama

Od loňského začátku epidemie se v Praze novým typem koronaviru prokazatelně nakazilo 170.762 lidí. Z nich se přes 150.000 z nemoci vyléčilo a 2377 lidí s covidem zemřelo.

I když počty nových případů i hospitalizovaných v poslední době zvolna klesají, zátěž nemocnic včetně těch pražských je nadále vysoká. Aktuální údaje o obsazenosti lůžek a přístrojů na jednotkách intenzivní péče zveřejní ministerstvo v pondělí.

Výrazně zpomalit epidemii a zmírnit zátěž nemocnic by mělo očkování, které v Česku začalo před třemi měsíci. Zdravotníci od té doby v Praze podali zhruba 282.500 dávek vakcíny, z toho přes tři tisíce dávek v sobotu - zhruba polovinu toho, co ve všední dny tohoto týdne. Obě potřebné dávky zatím v metropoli dostalo 91.254 lidí. Praha má asi 1,3 milionu obyvatel.

Kvůli stále enormní zátěži nemocnic zůstanou minimálně do Velikonoc platit přísná protiepidemická opatření včetně uzavření škol, většiny obchodů, služeb, kulturních zařízení i výrazného omezení volného pohybu. Po velikonočních svátcích, tedy asi od 6. dubna, by mohl skončit zákaz pohybu mezi okresy. Postupný návrat dětí do škol má začít nejdříve o týden později. Nouzový stav v Česku potrvá minimálně do 11. dubna.

reklama