Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

eRouška: Aplikaci častěji používají muži, ženy jsou víc doma, ukazuje analýza

Češi bojují proti koronaviru rouškami a respirátory
Češi bojují proti koronaviru rouškami a respirátory
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Mobilní aplikaci eRouška, která zaznamenává kontakty s nakaženými covidem-19, použilo aspoň jednou v září a říjnu 1,8 milionu lidí v Česku. Častěji to byli muži. Naopak ženy jsou při současné vlně šíření koronaviru o něco více doma. Nicméně času doma v pracovní dny Češi stále tráví méně než o jarním nouzovém stavu, který platil od 12. března do 17. května.

K jarní úrovni času stráveného doma se lidé nejvíce přiblížili v posledním říjnovém týdnu, na který připadl státní svátek 28. října. Vyplynulo to z analýzy agentury Median.

Aplikaci eRouška vedle mužů častěji používali lidí v Praze, Zlínském a Plzeňském kraji, použila ji čtvrtina, případně pětina tamních obyvatel. Z hlediska věku a vzdělání byli častějšími uživateli mobilní aplikace, která upozorňuje na potenciálně riziková setkání s nakaženým, lidé ve věku 15 až 24 let a vysokoškoláci. I v tomto případě si ji spustila zhruba pětina dotázaných.

Naopak muži a mladí lidé tráví méně času doma, nicméně i ženy a starší lidé jsou podle zjištění výzkumu v porovnání s jarem doma méně. Od poloviny března do poloviny května bylo v pracovní dny doma podle údajů Medianu mezi 68 až 77 procenty lidí ve věku 15 až 69 let. Při nynější vlně koronaviru tento podíl překročil 75 procent na konci října, předtím bylo od září v pracovní dny doma kolem 65 procent respondentů.

"Lze shrnout, že proti jarnímu nouzovému stavu na podzim lidé na vládní opatření reagují pomaleji. Pozitivní zprávou nicméně je, že v týdnu od 26. října se v podílu času tráveném doma dostáváme téměř na jarní úroveň," uvedli autoři výzkumu.

Výzkumu v rámci projektu adMeter se zúčastnilo 1000 lidí ve věku 15 až 69 let.

Témata:  eRouška COVID-19 koronavirus průzkumy Češi život muži ženy

Aktuálně se děje

11:40

Počasí: Meteorologové nadále varují před nočním mrazem v Česku

Každým dnem se blíží očekávané oteplení, ale před námi jsou ještě alespoň dvě mrazivé noci. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středeční výstraze upozornil, že v noci na čtvrtek a na pátek klesnou teploty pod nulu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy