Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ministerstvo zdravotnictví oznámilo konec fungování aplikace eRouška

Ministerstvo zdravotnictví
Ministerstvo zdravotnictví
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Ministerstvo zdravotnictví ukončilo provoz mobilní aplikace eRouška, která upozorňovala na riziková setkání s lidmi nakaženými covidem-19. Za dobu své existence varovala přes 400.000 uživatelů. S ohledem na proočkovanost, další nástroje a vývoj epidemie už aplikace není nadále potřeba, uvedl dnes na twitteru tým eRoušky.

Ministerstvo zdravotnictví rozhodlo o pozastavení provozu eRoušky od konce října. "Děkujeme všem, kteří se stali součástí sítě 1,7 milionu lidí, a pomohli tak chránit své okolí," uvádi web eRoušky. K okamžiku vypnutí mělo podle něj aplikaci aktivní zhruba půl milionu uživatelů.

Informaci o nákaze do aplikace ale ke konci jejího fungování vkládaly už jen jednotky nebo malé desítky uživatelů denně. Využívání se významně nezměnilo ani s růstem počtu nakažených v září a říjnu. "Hlavní příčinou je pravděpodobně to, že podstatná část uživatelů eRoušky (technologicky gramotní uživatelé, kteří mají zájem pomoci chránit veřejné zdraví) už je očkovaná," uvádí se na stránce eRoušky.

Podle webu už trasování kontaktů nakažených není jediným nástrojem zvládáni epidemie. "Kromě plošných opatření a očkování máme i další technické nástroje, vhodné pro aktuální situaci, jako jsou O-T-N (očkování, test, prodělaná nemoc) certifikáty a aplikace Tečka a čTečka," upozorňuje web eRoušky.

Od konce října přešla eRouška do "neaktivní" verze. To znamená, že už v telefonu neběží na pozadí a nespotřebovává energii. Deaktivovaná aplikace má zapnutou podporu push zpráv, abych její tvůrci mohli informovat uživatele o dalším osudu eRoušky.

Nasbíraná data o setkáních s rizikovými kontakty se z telefonu smažou automaticky do dvou týdnů od vypnutí aplikace, respektive deaktivace funkce Oznámení o kontaktu. Data mohou uživatelé z telefonu vymazat i ručně.

eRouška funfgovala tak, že pomocí bezdrátové technologie Bluetooth sbírala data o kontaktu s dalšími mobily s nainstalovanou aplikací, v jejichž blízkosti se uživatel pohyboval. Pokud byl v blízkosti někdo, u koho byla prokázaná nákaza novým typem koronaviru, aplikace na to uživatele upozornila.

Témata:  eRouška Ministerstvo zdravotnictví

Související

Aktuálně se děje

21. června 2026 12:50

21. června 2026 8:58

20. června 2026 17:26

Ondřej Brzobohatý má ve sporu s Danielou novou taktiku

Není žádným tajemstvím, že Ondřej Brzobohatý se momentálně potřetí rozvádí, a to se současnou manželkou Danielou. Zatímco tentokrát vše probíhá v klidu, rozpad druhého manželství řeší hudebník dodnes. Syn slavného herce prozradil, jak moc se sporem s Taťánou Kuchařovou ještě osobně zabývá. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

České Dráhy

Na Colours of Ostrava můžete speciálním vlakem. Zahrají Gufrau

Také letos vypraví České dráhy na festival Colours of Ostrava speciální vlak Colours Expres. Ve středu 15. července dopraví návštěvníky z Prahy přímo do Ostravy a po skončení festivalu zajistí v neděli 19. července také pohodlnou cestu zpět. Cestující se mohou těšit na jízdu moderní soupravou ComfortJet, doprovodný program na palubě i možnost vyřízení festivalové akreditace už během cesty. Předprodej jízdenek na speciální vlak již byl zahájen.