Středočeskou organizaci ČSSD nyní vede Jan Tvrdý, který byl místopředsedou strany za éry Jana Hamáčka. "Pro mne to je poslední kamínek k odchodu," uvedl pro Seznam Zprávy Urban. "Střádám vnitřní energii k založení sociálnědemokratického hnutí společně s některými kolegy z úspěšné doby ČSSD," dodal.

Občané si podle něj zaslouží na politické scéně levostředový subjekt, který bude postavený na hájení sociálnědemokratických myšlenek.

Urban byl členem sociální demokracie od roku 1995. Několik volebních období byl poslancem, vedl i poslanecký klub ČSSD. V letech 2003 až 2006 byl ministrem průmyslu a obchodu ve vládách premiérů ČSSD Vladimíra Špidly, Stanislava Grosse i Jiřího Paroubka. Ve volbách v roce 2017 se do Sněmovny nedostal.

Sociální demokracie po loňských volbách vypadla z Poslanecké sněmovny, když nedosáhla na nutnou pětiprocentní hranici hlasů. Urban poté odstoupil z čela středočeské organizace ČSSD. Tehdy řekl, že z politického života se nestahuje, o stranické funkce už ale usilovat nebude.