reklama

 Jde tak pouze o dočasnou podporu, kterou budou muset příjemci splatit. Podnikatelům, kteří půjčky čerpali, se tak otevírá prostor domoci se vyšší náhrady škody. Vyplývá to z vyjádření expertů pro ČTK. Komentář ministra průmyslu a obchodu v demisi Karla Havlíčka (ANO) ČTK shání.

Ústavní soud se pandemickým zákonem zabýval na návrh 22 senátorů za STAN, Piráty a ODS. Stát nadále může náhradu snížit o dotace a jiné podpory. Škoda musí být prokazatelná a podnikatel musí doložit, že jí nebylo možné zabránit. Rozhodnutí platí ode dneška. Pandemický zákon, který vláda schválila v únoru, jako celek před soudem obstál. Umožňuje uzavírat obchody, služby a další provozy, omezovat volnočasové a hromadné akce a řeší také mechanismus odškodňování.

Soud podle ředitele Odboru legislativy, práva a analýz Hospodářské komory Ladislava Minčiče potvrdil důležitost své role negativního zákonodárce. Rozhodnutí podle něj naplnilo očekávání podnikatelské veřejnosti. Krácení náhrady škody o návratnou finanční výpomoc je z finančního hlediska podle Minčiče zcela iracionálním snižováním případné náhrady škody.

Snížení náhrady o návratnou finanční výpomoc od stanovené výše škody podle ředitele poradenské společnosti enovation Jiřího Kvíze zkresluje reálný dopad pandemických opatření na příjemce, rozhodnutí soudu tedy považuje za logické. Naopak odečtení nevratných kompenzací od výše škody je podle něj v pořádku, protože škoda je nevratně nahrazena a tedy reálně snížena.

V praxi je nález Ústavního soudu podle advokáta a partnera advokátní kanceláře Moore Legal Jana Kubicy významný pro ty, kteří v minulosti využili veřejnou podporu v podobě návratné finanční výpomoci. "Ve vztahu k podnikatelům lze tak obecně říci, že se jim otevírá prostor domoci se vyšší náhrady škody, která již nebude moci být snížena právě o částku odpovídající v minulosti poskytnuté návratné finanční výpomoci," uvedl.

Stát podle informací ministerstva financí podnikatelům a domácnostem v souvislosti s dopady pandemie koronaviru k 30. listopadu poskytl 618,7 miliardy korun. Z toho 445,5 miliardy korun tvořila přímá pomoc, na odklad záloh daní připadlo 62,1 miliardy korun, pomoc prostřednictvím úvěrů činila 111,1 miliardy korun.