Premiér uvedl, že růst cen, se kterým se Česko aktuálně potýká, rozpoutal právě Babišův kabinet. "Neudělali jste s inflací nic, ani s důchodovou reformou. My snižujeme deficit minulé vlády," řekl. Reagoval tak na výtku Babiše, který prohlásil, že si současná vláda inflaci vymyslela. "Předali jsme zemi s nízkým dluhem," myslí si.

"Snížili jsme dluh na 30 procent a předali zemi se šestým nejmenším dluhem. Není pravda, co si vymyslela vláda, že hrozí bankrot. Využili to, aby lidem vzali peníze," řekl Babiš. Dodal, že dnes máme "Fialovu drahotu a Fialovu chudobu" s inflací 18,6 procenta.

"Vy jste tu inflaci rozpoutali," oponoval mu Fiala a dodal, že celá koalice stojí za úsporným balíčkem. "Budeme ho v této podobě prosazovat a schválíme ho v této podobě," míní s tím, že opatření jsou těžká a nepopulární, ale s těmito dluhy a deficity nelze žít.

Vláda představila začátkem května balíček úspor, který má státu přinést 94 miliard korun. Jeho hlavními body je změna na dvě sazby DPH, seškrtání dotací, snížením sumy na provoz státu a redukce platů. Živnostníkům se zvednou minimální odvody a zaměstnanci začnou nově odvádět nemocenské pojištění. Balíček také počítá se změnou věku odchodu do důchodu a samotné penze by měly být nižší.

V reakci na balíček odboráři vyhlásili stávkovou pohotovost. Hlavními důvody jsou "bezprecedentní dopady vládního "konsolidačního" balíčku na zaměstnance, nespokojenost se současným způsobem správy země, nesouhlas s postupem ze strany vlády a nevedení dialogu se zástupci zaměstnanců i zaměstnavatelů." 

Podle informací z webu Českomoravské konfederace odborových svazů a tiskové konference by průměrná česká rodina s jedním dítětem a průměrným výdělkem mohla ročně přijít až o 178 tisíc korun. Odbory vládu kritizují za to, že s nimi nevede dialog a není možné dosáhnout sociálního smíru.